Taksim Meydanı’ndaki cami açıldı

Taksim Meydanı’ndaki cami açıldı

İstanbul Taksim Meydanı’ndaki cami Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla ibadete açıldı. 12 bin 574 metre kare toplam kapalı alanı olan caminin açılışına binlerce kişi katıldı.

Taksim’de temeli dört yıl önce atılan cami, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla cuma namazının ardından ibadete açıldı.

Caminin açılışı öncesi Taksim Meydanı ve cami çevresine Isparta Belediyesi’nden gelen 25 ton gül suyu sıkıldı. Cami çevresinde polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Meydana tören için LED ekranlar kuruldu. Taksim Meydanı’nda binlerce kişi namaz kılmak için toplandı.

17 Şubat 2017’de temeli atılan cami 2 bin 250 kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde tasarlandı. Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan camide otopark, sergi alanı, konferans salonu, aş evi ve Dijital İslam Kütüphanesi de bulunuyor. Caminin hemen yanında Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Taksim Maksemi yer alıyor.

Ana girişiyle birlikte toplamda dört girişi bulunan cami, 9 metre 45 santimetre yüksekliğiyle Türkiye’deki en yüksek mihraplardan birine sahip. Cami içinde 2 bin 260 ahşap ayakkabılık bulunuyor.

Caminin girişi, abdesthaneleri, zemini ve tavanında 8 köşeli Selçuklu motifleri bulunuyor. 12 bin 574 metre kare toplam kapalı alanı olan caminin zemin üstü bina yüksekliği 20.70 metre, ana kubbe yüksekliği 9.6 metre, çapı ise 28 metre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal