Suudi Arabistan dünyanın en büyük konser şirketinin üçüncü büyük hissedarı oldu

Suudi Arabistan dünyanın en büyük konser şirketinin üçüncü büyük hissedarı oldu

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Metallica, Lady Gaga, David Guetta gibi grup ve sanatçılarla çalışan dünyanın en büyük konser ve organizasyon düzenleme şirketi olan Live Nation’dan 518 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

T24‘ün CNBC’den aktardığı habere göre, Arap yatırım fonları, hisse fiyatları dibe vurunca, tüm dünyada alanının en iyisi olan şirketlere bir bir ortak oluyor.

En büyük üçüncü hissedar oldular

Son olarak Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, 500 milyon dolar karşılığında dünyanın en büyük konser organizasyonu şirketlerinden Live Nation’ın yüzde 5.7’sini satın aldı. Fon böylece, Liberty Media ve Vanguard Group’un ardından şirketin en büyük üçüncü hissedarı oldu.

Şirketin değeri Koronavirüs nedeniyle yüzde 40 düştü

Tüm dünyada konser ve benzeri organizasyonlar iptal edildi. Tahminlere göre yıl sonuna kadar eski haline gelmesi beklenmiyor. Bu nedenle Live Nation’ın değeri yüzde 40 düşmüştü. Suudi fonunun yaptığı bu alımla birlikte, şirketin hisseleri bir anda yüzde 10 değer kazandı.

Çalışanlarını ücretsiz izne gönderen, işe alımları durduran, yöneticilerin maaşlarında yüzde 50 kesinti yapan şirket için bu yatırım tam anlamıyla hayat kurtardı.

Live Nation; Metallica, Lady Gaga, Mariah Carey, Alicia Keys, Billie Eilish, Coldplay, Madonna, David Guetta ve Aerosmith gibi birçok dünyaca ünlü sanatçıların ve müzik gruplarının konserlerini düzenliyor.

Newcastle United’ı da aldılar

Fon, İngiltere Premier Lig ekibi Newcastle için de sahibi Mike Ashley ile 300 milyon pound karşılığında anlaşma sağlamıştı. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Prens Salman’ın “2030 Vizyonu” projesi kapsamında Softbank (45 milyar dolar) , Lucid Motors (1 milyar dolar) ve Uber’e de (3.5 milyar dolar) yatırımlar yapmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal