Suriyeli sanatçıdan ülkesindeki yıkımın ‘resmi’

Suriyeli sanatçıdan ülkesindeki yıkımın ‘resmi’

Suriye’deki savaştan kaçan sanatçı Tammam Azzam adlı sanatçı, alışmadık bir çalışmayla Suriye’de yaşananlara dikkat çekmeye çalışıyor.

Tammam Azzam, Suriye krizine karşı tepkisini kendi yöntemiyle dile getirmenin yolunu buldu. Azzam, zemin olarak kullandığı bombalanmış bina fotoğraflarının üzerine, Batının ünlü ressamlarına ait tabloların parçalarının izlerini düşürüyor ve bununla Suriye trajedisine dikkat çekmeyi amaçladığını söylüyor.

 

suriye2Azzam’ın en popüler işi, bombalanmış Suriye binasının üzerine Gustav Klimt’in tanınmış tablosu “The Kiss”i ekleyerek yarattığı “Özgürlük Graffitisi”. Bu çalışması için, “Savaşın makineleri tarafından tamamen yok edilmiş bu duvar gibi, aşkın geri planında kalan hikâyelere bakabilmek için o tabloyu ‘aşkın ikonu’ olarak seçtim” diyor.

Suriyeli Sanatçı, dünyanın her yerinden 50’den fazla sanatçının eserlerini sergilediği İngiltere’deki distopik sergi alanı Dismaland sanatçılarından biri. Matisse, Goya ve Dali gibi ünlü ressamların tablolarını kendi çalışmalarında kullanıyor.

Çalışmalarında Batının şaheserlerinin kullanmasının bir “eleştiri unsuru” olduğunu ancak çalışmalarındaki asıl vurgunun “hepimizin aynı dünyanın vatandaşı olduğunu” göstermek olduğunu söylüyor.

suriye3Dismaland’a ek olarak, Azzam eserlerini Londra’daki “ART4PEACE” sergisi için bağışladı. Bunlar arasında 11 Eylül saldırılarında terör saldırısıyla bombalanan ikiz kulelerin önüne, bombalanmış Suriye binasının balonlarla taşındığı çalışması da yer alıyor.

Azzam bu çalışmasını şöyle açıklıyor: “Bu olay benim hayatımdaki en trajik ve dramatik olaylardan bir tanesiydi. Ancak dünyada yaşanan başka terorist eylemler ve insanlığın uğradığı felaketlere karşı gelişen empati eksikliği ve agresif tutumlar beni tedirgin ediyor.”

“Empati, birinci dünya ile sınırlı olmamalıdır.”

Kaynak: Independent

Hazırlayan: Fundanur Öztürk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal