‘Suriye’de mühendislik öğrencisiydi, Türkiye’de üniversitede temizlikçi’

‘Suriye’de mühendislik öğrencisiydi, Türkiye’de üniversitede temizlikçi’

Kerem Yücel’in fotoğrafladığı, Serdar Korucu’nun metinlerini yazdığı Suriyeli mültecilerin hayatlarını aktaran fotoğraf kitabı “Misafir” Can Yayınları’nca basıldı.

Suriyeli mültecilerin ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığındıkları ilk zamanlardan beri yaşamlarını fotoğraflayan Kerem Yücel, bu kitabın oluşum hikâyesini şöyle anlatıyor:

“O güne kadar Suriye’den kaçanlara mesafem bir fotoğrafçı olarak otele döndüğümde bitiyordu. Yağmur, çamur… ama sonrasında sıcak bir kahve, sıcak bir duş ve otel odası. Benden istenen, hikâyeleri ve yaşananları fotoğraflamamdı. Fakat o gün çamurun içinde çuvalın üzerine üç tane koliyi koymuş çekmeye çalışan on yaşlarında bir çocuk gördüm. Fotoğraf makinemi bırakıp kolilerden ikisini ben yüklendim. Onunla birlikte sığındıkları eve kadar çamurun içinde ve uzunca bir yolu yürüdüm. Bir ev bile diyemeyeceğim kerpiçten binanın kömürlüğünde bekleyen insanların yanına vardık. Dağ gibi bir adam yardım paketini görünce ağlamamak için kendini zor tuttu ve eridikçe eridi. O gün benim fotoğrafçılığımın otel odasına dönene kadar bitmediğini anladım. Benim fotoğrafçılığım her biri bana umutlarını ve hayallerini anlatıncaya kadar ve benim kim olduğumu, nereden geldiğimi ve onlardan ne alıp ne verebileceğimi öğreninceye kadar devam edecekti.”

misafir21Kitaptan bir tanıklık ise şöyle:

“İki oğlumuz da Suriye’de üniversiteyi kazanmak için çok uğraştı. Biri makine diğeri uçak mühendisi olacaktı. Savaş nedeniyle okullarını bıraktılar. Şimdi gündüzleri AVM’de çalışıyorlar. Geceleri ise üniversitedeler. Eğitim için değil. Temizlik yapıyorlar.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal