‘Suriye güçleri de Palmira’ya IŞİD kadar zarar veriyor’

‘Suriye güçleri de Palmira’ya IŞİD kadar zarar veriyor’

Suriye rejimi birlikleri, tıpkı IŞİD işgalcileri gibi antik şehir Palmira’yı yağmaladığı açıklandı.

Prusya Kültur Mirası Vakfı (Prussian Cultural Heritage Foundation) Başkanı Hermann Parzinger, görevi biten askerlerin UNESCO tarafından dünya mirası sit alanı olarak belirlenen Palmira’da yasadışı kazılar yürüttüğünü ve yağma yaptığını söyledi.

Rusya’nın hava saldırdırıları ve özel kuvvetlerle desteklediği Suriye birliklerinin Mart ayında Palmira’yı IŞİD güçlerini kovarak yeniden ele geçirmesi, Moskova ve Şam için önemli bir propaganda hamlesi olmuştu. IŞİD militanları Palmira’da bulundukları sürede, amfitiyatroda kalabalık infazlar gerçekleştirdi, antik tapınakları patlattı ve savaştan önce büyük bir turistik bölge olan Suriye merkezindeki eski ticaret noktasındaki kalıntıları yağmaladı.

Aynı zamanda Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün eski başkanı da olan Parzinger, bölge her ne kadar kurtarılmış olsa da “herşey yolundaymış gibi davranmamalıyız” dedi. Parzinger günlük çıkan gazete Frankfurter Allgemeine Zeitung’a yazdığı yazıda Palmira’nın yeniden ele geçirilmesi hakkında şöyle dedi:

“Kültür için önemli bir zaferdi… Ancak bu zafer Beşşar el-Esad’ı ve destekçilerini kültürel mirasların kurtarıcıları kılmıyor.

“Esad askerleri IŞİD ele geçirmeden önce de Palmira’daki kalıntıları talan ediyordu ve en ufak bir askeri yararı olmamasına rağmen, rastgele attıkları roketleri ve el bombalarıyla antik sütun ve duvarlara zarar veriyorlardı.”

Parzinger, Suriye’deki savaştan tahrip olmuş sit alanların korunması üzerine Berlin’de gerçekleşen bir konferasta konuşacak. Alman hükümeti ve UNESCO işbirliğiyle bugün ve yarın yapılacak olan etkinlikte, 170’ten fazla biliminsanı, arkeolojist, mimar ve planlamacı biraraya gelecek.

UNESCO genel yöneticisi Irina Bokova, günlük gazete Tagesspiegel’e yazdığı yazıda, Halep’teki eski şehirin üçte ikisinin bombalandığını ve yakıldığını, diğer bölgelerin ise çeteler tarafından “endüstriyel ölçekte” yağmalandığını söyledi.

“Uzun bir süredir yetersiz bir biçimde korunan Palmira, IŞİD kontrolünde tarif edilmez  bir dehşet ve yıkıma sahne olmuşken, diğer arkeolojik siteler de çapraz ateşte… Ve askeri üsler tarafından suistimal ediliyor.”

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal