Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nda birinci Seyyit Abdullah Cahid Çelikçi oldu

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nda birinci Seyyit Abdullah Cahid Çelikçi oldu

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020’nin birincisi Seyyit Abdullah Cahid Çelikçi oldu.

Çağdaş Türkiye Müziği alanında bestecileri teşvik etmek, yerli eser repertuvarını zenginleştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın sonuçları açıklandı.

Müzik insanları Cihat Aşkın, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Özkan Manav, Gülsin Onay, Yalçın Tura ve Hasan Uçarsu’dan oluşan seçici kurul Piyanolu Dörtlü (keman, viyola, viyolonsel, piyano) için düzenlenen yarışmanın final konserinde dört eser belirledi. Eserler, Bosphorus Trio üyeleri Özgecan Günöz (keman), Çağlayan Çetin (viyolonsel) ve Özgür Ünaldı (piyano) tarafından seslendirildi.

Seçici kurul tarafından rumuzlarıyla değerlendirilen bestecilerin adları, bu değerlendirmenin ardından kimlik zarfları açılarak ilan edildi. Karara göre yarışmanın birincisi Seyyit Abdullah Cahid Çelikçi oldu. Emir Can Pehlivan’ın ikinci, Alexandra Nadin Bolşen’in ise üçüncü olduğu yarışmada, mansiyon ödülü Yusuf İzeddin Mesçi’ye değer görüldü.

Gecede seslendirilip ödül alan eserler, 18 Ekim Pazar günü saat 16.00’dan itibaren Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayımlanacak. Eserler ayrıca her sene olduğu gibi bu yıl da CD olarak müzikseverlere sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal