Sudan’da ders kitabındaki Michelangelo tablosuna günah fetvası

Sudan’da ders kitabındaki Michelangelo tablosuna günah fetvası

Sudan’da dünyaca ünlü Rönesans dönemi ressamı Michelangelo’nun çizdiği “Adem’in Yaratılışı” tablosunun 6. sınıf tarih kitabında kullanılması ülkede tartışmalara neden oldu. Hükûmete bağlı olan İslami Fıkıh Meclisi, ‘İlah-i zata hakaret ettiği’ gerekçesiyle bu tablonun müfredatta ders olarak verilmesinin günah olduğu fetvasını verdi. Sudan Eğitim Bakanlığı ise “geri adım atmaya niyetimiz yok” dedi.

Sputnik Türkiye‘nin BBC Arapça‘dan aktardığı habere göre, İtalyan ressam Michelangelo’nun çizdiği bir tablonun Sudan’da ilkokul 6. sınıf kitaplarında kullanılmasının ardından ülkede tartışmalar alevlendi. Sudan Eğitim Bakanı Muhammed el Emin el Tum, yükselen seslere rağmen müfredattan vazgeçme gibi bir niyetleri olmadıklarını ifade etti.

Din adamları, Avrupa’daki Rönesans döneminin sembolü olarak anılan “Adem’in Yaratılışı” tablosunun tarih kitabında kullanılmasına karşı çıktı. Hükûmete bağlı olan İslami Fıkıh Meclisi, ‘İlah-i zata hakaret ettiği’ gerekçesiyle bu tablonun müfredatta ders olarak verilmesinin günah olduğu fetvası verdi.

Ancak konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim Bakanı Muhamed el Emin el Tum, Müfredat Müdürü Ömer el Karray’i görevden alma niyetinde olmadığını belirtti.

Tum, tarih dersinin yeninden gözden geçirilmesi için bir komisyonun kurulmasına karar verdiğini belirtti ancak bu kararın dersin içeriğiyle ilgili olduğunu, Michelangelo’nun tablosuyla alakası olmadığını ifade etti.

Tablonun sanatsal bir çalışma olduğunu, dini metinlerle alakası da olmadığını vurgulayan bakan, eleştiride bulunanlara hakaret etmeden rasyonel bir şekilde diyalog çağrısında bulundu.

Söz konusu tartışmalar, Ömer el-Beşir yönetiminin eğitim politikaları kapsamındaki müfredat değişiklik kararına dayanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal