Studio Ghibli’nin ilk 3D3G animasyonunu Gorô Miyazaki yönetecek

Studio Ghibli’nin ilk 3D3G animasyonunu Gorô Miyazaki yönetecek

Diana Wynne Jones’un çocuklar için olan romanı “Earwig and the Witch”ten uyarlanan “Aya and the Witch” (Aya to Majo), Studio Ghibli’nin ilk 3D3G animasyon yapımı olma özelliğini taşıyor. Yönetmenliğini usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin oğlu Gorô Miyazaki’nin yapacağı uzun metraj animasyonun planlama aşamasında Hayao Miyazaki de yer alıyor.

FilmLoverss‘ın Variety‘den aktardığı habere göre, Studio Ghibli’nin Gorô Miyazaki imzalı yeni uzun metraj animasyonu “Aya to Majo”, 2020’nin kış aylarında NHK kanalında yayımlanacak.

Romanda, doğduğunda St. Morwald Yetimhanesi’ne bırakılan, burada doğup büyümüş ve hayatından memnun bir çocuk olan Earwig’in öyküsü anlatılıyor. Earwig istediği zaman istediği şeyi yapan, yaşadığı yeri seven bir çocuktur. Bir gün bir cadı tarafından evlat edinilir ve ürkütücü evine götürülür. Ancak akıllı bir çocuk olan Earwig bu durumdan korkmaz ve işi lehine çevirerek cadıya patronun kim olduğunu göstermeye karar verir.

Studio Ghibli, NHK ve NHK girişimi olan NEP ortaklığında hazırlanan film, bu yılın kış aylarında NHK kanalında yayımlanacak. Filmin öncesinde sinemalarda gösterilip gösterilmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Ghibli versiyonunda Earwig’in ismi Aya olarak değiştirildiği görülüyor. Stüdyonun yaptığı diğer değişikler hakkında henüz bir bilgi açıklanmadı. Ghibli yapımcılarından Toshio Suzuki yaptığı açıklamada “Aya to Majo”nun koronavirüs salgını sonrası durumda nasıl baş edeceği konusunda endişeli olduğunu dile getirirken “Çekimleri izlerken bunu birkaç defa düşündüm. Sonra filmin en göze çarpan özelliğinin Aya’nın becerikliliği olduğunu fark ettim. Eğer zeki iseniz, tarihin herhangi bir döneminde hayatta kalabilirsiniz. Böyle düşününce rahatladım.” ifadelerini kullandı.

Filmin uyarlandığı romanın yazarı Wynne Jones daha önce de Miyazakiler’e eserleriyle ilham kaynağı olmuştu. Jones daha önce Hayao Miyazaki tarafından 2004 yılında yazıp yönetilen “Howl’s Moving Castle” animasyon filminin de uyarlandığı 1986 tarihli kitabın yazarıydı.

Gorô Miyazaki daha önce 2006 yapımı “Tales from Earthsea” ve 2011 yapımı “From Up On Poppy Hill” gibi animasyonların yönetmenliğini yapmıştı. Ayrıca 2014 yılında yayınlanan dokuz bölümlük, Ghibli Studios ve Polygon Pictures ortak yapımı “Ronja the Robber’s Daughter” anime dizisini yönetmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal