Stravinsky’nin kaybolduğu sanılan yapıtı bulundu

Stravinsky’nin kaybolduğu sanılan yapıtı bulundu

20. yüzyılın en büyük bestecilerinden İgor Stravinsky’nin (1882-1971) yüz yıldan fazla bir süredir kayıp olduğu sanılan bir orkestra yapıtı bulundu.

Stravinsky2Günümüzde “Ateş Kuşu”, “Petruşka”, “Bahar Ayini” gibi bale müzikleriyle tanınan Stravinsky’nin gençlik dönemine ait olan beste, Petersburg Konservatuvarı’nın arka odalarından birindeki el yazmaları yığını arasında ortaya çıktı. Yıllar sonra bulunan yapıtın, Stravinsky’nin ustası Rimski-Korsakov’un ölümü üzerine 1908’de 26 yaşındayken bestelediği “Cenaze Ağıdı” olduğu belirtildi.
Petersburg Üniversitesi’nde dönemin ünlü bestecisi Rimski-Korsakov’un oğluyla birlikte okuyan Stravinsky, 1912 yazında Rimski-Korsakov’la tanışmış, besteciden üç yıl boyunca özel dersler almıştı. Stravinsky’nin ölen ustasının anısına yazdığı “Cenaze Ağıdı” Petersburg’da çalınmış ve müziği günümüze ulaşmamıştı.
Stravinsky, anılarında, “Cenaze Ağıdı”nın en iyi ilk dönem yapıtlarından biri olduğunu, ama müziğini tam olarak hatırlayamadığını yazmıştı. 20. yüzyıl müziğine büyük katkıda bulunan bestecilerin başında gelen Stravinsky, “’Ateş Kuşu’ndan hemen önce nasıl bir beste yaptığımı doğrusu çok merak ediyorum” demişti. Bilindiği gibi, Stravinsky’nin, ünlü emprezaryo Sergey Diaghilev’in siparişi üzerine bestelediği “Ateş Kuşu” bale müziği 1910’da Paris Operası’nda büyük başarı kazanmış, Rus besteciyi ansızın üne eriştirmişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal