STK’lerden çağrı: Galatasaray Üniversitesi binasını restore edin

STK’lerden çağrı: Galatasaray Üniversitesi binasını restore edin

Aralarında Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği’nin olduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK), bir çağrı metni yayımlayarak, Ocak 2013’te yanan tarihi Feriye Sarayı binasının onarılmasını istedi.

gsu2Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) binası olarak kullanılan tarihi yapı, yangının sonrasında restore edilmemiş, binanın farklı bir amaçla kullanılacağı şüphesi akla gelmişti.

Çağrı metninde bu şüphe dillendirilerek şöyle denildi: “Ortak tarihi değerlerimiz ve ortak kullanım alanlarımızın rantsal dönüşüme tabi tutularak talan edildiği bir ortamda, Galatasaray Üniversitesi’nin tarihi binasının restorasyonunun bugüne kadar yapılmamış olması, geçmiş kötü örneklerden dolayı kamuoyunda kaygılara neden olmakta, ‘Acaba burası da turistik bir tesise dönüştürülmek üzere mi yakıldı?’ sorusunu akıllara getirmektedir.”

Yangında, GSÜ fakülte odalarının yanı sıra, değerli eserlerin yer aldığı kütüphane de yanmış, söndürme çalışmaları esnasında binanın tavanı çökmüştü. Üniversite yönetimi Galatasaray Eğitim Vakfı’nı restorasyon çalışmaları için yetkilendirirken, çalışmalar için 15 milyon TL’den fazla bağış toplanmıştı. Proje Sinan Genim’e teslim edilmiş, ancak Koruma Kurulu ile çıkan anlaşmazlık sonrası Genim istifa ettiğini duyurmuştu.

GBÜ öğrenci kulüpleriyle birlikte, metne imza atan STK’lerden bazıları şöyle:
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, ICOMOS Türkiye, Bizim Avrupa-Europa Nostra Derneği, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Korder Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, Tüm Restrotörler ve Konservatuarlar Derneği, İstanbul Kent Savunması, Beşiktaş, Kent Savunması, Boğaziçi Dernekleri Platformu, Sulukule Platformu, Feriye Koruma Platformu

Kaynak: Diken

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal