Stanley Kubrick ve NASA ne zaman birlikte çalıştı?

Stanley Kubrick ve NASA ne zaman birlikte çalıştı?

Bugün, kimi internet sitelerinde, ünlü yönetmen Stanley Kubrick ile NASA’nın sahte “Ay’a ayak basma” görüntüleri için birlikte çalıştığı yazıldı ve çok kısa bir süre sonra bu haberlere gerekçe olan videonun da sahte olduğu anlaşıldı. Oysa Kubrick ile NASA’nın “başka bir çekim için” birlikte çalıştığı bilgisi gerçek.

Birleşik Krallık’ta yeni yayımlanan “The 2001 File” kitabı bu işbirliğini anlatıyor ve Kubrick’in ne kadar mükemmelliyetçi bir yönetmen olduğunu gözler önüne seriyor.

1964 yılı Temmuz ayında Stanley Kubrick, “2001: A Space Odyssey” (Bir Uzay Destanı) filmini hazırlamak için ilk adımı attı ve yaratıcılığı sınırsız birisiyle temasa geçti. O kişi, Kubrick’in 1964 yapımı “Dr. Strangelove” filminin tasarımcısı Ken Adam’dan başkası değildi. Tasarımcı Ken Adam, çalışmalarında yüksek teknoloji kullanarak Bond filmlerinden 1979 yapımı “Ay Harekâtı”na kadar pek çok yapımda çalışmıştı.

Adam, Kubrick’in film için düşündüğü tek seçenekti. Ancak “The 2001 File” kitabına göre, Adam ve Kubrick kimi konularda birbirine ters düştü. Sorun basitti, Adam projede yer almayı kabul etmeden önce bir senaryoyu görmek istiyordu ama henüz Kubrick’in bir senaryosu yoktu.

stanley2

“2001: A Space Odyssey” filminin yapımı için 10.5 milyon dolar harcandı ve çekimler tam 4 yıl sürdü. Filmi yapmak için kullanılan stüdyo, bugünün şartlarından bakınca bile, yüksek bir teknolojiyle yaratılmış, ürkütücü bir gerçek içindeydi.

Başlangıçta henüz net olmasa da Kubrick yetişkinler için uzayda yapılacak ilk bilim kurgu filmini çekmek istiyordu. Projenin ilk başlığı da “Yıldızlar Ötesi Yolculuk” olarak belirlenmiş ancak bu başlık filmin senaryosu üzerinde çalışan Arthur C. Clarke tarafından sevilmeyince değiştirildi.

Filmdeki roket modellerine NASA desteği

stanley3Kubrick, insanoğlunun uzayı fethederek geleceğini uzayda kuracağı varsayımına dayanan, teknik olarak kusursuz bir film yapmak istiyordu. Bu yüzden filmde işlevsel olmayan herhangi bir materyal kullanmak istemiyordu. Sırf güzel gözüküyor diye işlevsiz uzay araçları tasarlamak istemedi.

Kubrick’in istediği işlevsellik fırsatı, yazar Clarke’ın onu Almanya doğumlu tasarımcı ve NASA’nın “Gelecekteki Projeler” bölümünün başındaki isim olan Harry Lange ile tanıştırmasıyla eline geçti.

Lange ve roketbilimci Wernher von Braun, Kubrick için uzay aracı tasarımları geliştirmeye başladı. Sonrasında da Lange filmin şekillenmesinde önemli rol oynadı.

“The 2001 File” kitabında da bahsedilen, film için kullanılan materyallerin yüzde 80’i Lange’nin kişisel koleksiyonundan alındı. Bu işlevsel model tasarımları için sinematograf Douglas Trumbull, filmde o güne kadarki en detaylı ve gerçekçi modellerin kullanıldığını söylüyor.

Tüm bunların sayesinde film, gerçek anlamda büyük bir destan oldu ve bir sanat yapıtı oldu.

Christopher Frayling tarafından derlenen “The 2001 File” kitabı Reel Art Press tarafından basıldı.

Kaynak: Telegraph

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal