‘Stairway to Heaven’ davasında jüri kararı bekleniyor

‘Stairway to Heaven’ davasında jüri kararı bekleniyor

Led Zeppelin’in meşhur şarkısı “Stairway to Heaven”ın çalıntı olduğu yönünde açılan davada, yargıç oybirliğiyle verilecek bir karara ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek jüriyi görevlendirdi. Davayı izleyen jüri bugün karar vermek için toplandı.

Davada, grubun solisti Robert Plant ve gitarist Jimmy Page, şarkıyı Spirit isimli grubun 1968 tarihli enstrumental eseri “Taurus”tan intihal etmekle suçlanıyor. Robert Plant ve Jimmy Page’e davayı açan ise, Spirit’in bestecisi merhum Randy Wolfe’un vekili Michael Skidmore.

Plant ve Page, 60’ların sonunda Led Zeppelin ‘in ilk Amerika turnesinde Spirit ile birlikte çalarken şarkıyı duyup çalmakla suçlandı. Plant ve Page suçlamaları reddetti ancak Skidmore’un avukatı Francis Malofiy Wolfe’un “üçüncü besteci” olarak kabul edilmesi konusunda kararlı olduklarnı ifade etti.

Page ifadesinde “Taurus”u ilk kez iki yıl önce, üvey oğlu kendisini internette şarkı ile ilgili yapılan tartışmalardan haberdar ettiğinde dinlediğini söyledi. Plant ise Spirit’i daha önce hiçbir konserde izlemediğini söyledi ancak avukat Malofiy bu iddiaya karşı daha önce Page’in Spirit’i izlediğine dair verdiği röportajları delil gösterdi. Bu delillerden biri, 1970 tarihli bir NME röportajı. Röportajda Page, “onları izlemekten çok hoşlandığını” söylüyor. 

Malofiy, “Eğer bir kişinin bir konuda söylediklerine inanamazsanız, başka konularda söylediklerine de inanmazsınız,” dedi. “Bu davada gerçekler saptırılıyor. Şarkının nasıl yazıldığına dair tarih tekrar yazılıyor.”

Davada şu anda jürinin kararı bekleniyor. 

Güncelleme: Jüri, grubun meşhur şarkısını intihal etmediğine karar verdi ve grubun üstündeki suçlamalar kalktı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal