Spotify’ın lisans başvurusu onaylandı

Spotify’ın lisans başvurusu onaylandı

Spotify’ın başvurusunu değerlendiren RTÜK, platforma lisans verildiğini duyurdu. Buna göre Spotify 10 yıl süreyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdürebilecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yazılı bir açıklama yayımlayarak uluslararası müzik platformu Spotify’a lisans verildiğini bildirdi. Ayrıca açıklamada, yerel radyo ve televizyonların, son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021 olan kanal/frekans taksit ücretlerinin dört ay ertelendiği de kaydedildi.

RTÜK’ün açıklaması şöyle:

“RTÜK, yerel radyo ve televizyonların son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021 olan kanal/frekans taksit ücretlerini 4 ay erteledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu geçen yılın Mart ayından itibaren etkileri görülmeye başlanan salgın sürecinde yayıncılara önemli kolaylıklar sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl yayıncıların ödemek durumunda olduğu Reklam Üst Kurul Paylarını 3 ay erteleyen ve medya kuruluşlarının RTÜK’e ulaştırma yükümlülüğü bulunduğu Yeminli Mali Müşavir Raporu ile Bilanço ve Gelir Tablosu gönderme süresini öteleyen Üst Kurul, zor durumdaki yerel yayıncılar için yeni bir karar daha aldı.

30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenebilecek

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 6112 sayılı Kanuna göre RTÜK’ün gelirleri arasında yer alan karasal ortamdan yayın yapan kamu ve özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan alınan televizyon kanal, multipleks kapasite ve radyo frekans yıllık kullanım ücretlerinin temmuz taksitine ilişkin düzenleme kararı aldı.

Üst Kurul her yılın Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere, dört eşit taksitte ödenen frekans ücretinin yaz ödemesini 4 ay erteledi.

Buna göre, Korona virüs salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden olumsuz etkilenen yerel yayıncıların ekonomik yüklerini hafifletmek amacıyla son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021’deki Temmuz ayı kanal/frekans taksit ücretlerinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2021’e ertelendi.

Spotify lisans aldı

Üst Kurulun gündemindeki diğer bir konuysa internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık lisansı başvurularıydı.

Uluslararası müzik platformu Spotify’ın başvurusunu değerlendiren RTÜK, aldığı kararla kuruluşa lisans verdi.

Spotify RTÜK’ten aldığı isteğe bağlı yayıncılık lisansıyla 10 yıl süreyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdürebilecek.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal