Soylu’ya ‘Bêrû’ sorusu: ‘Kamu düzeninde hangi düzeyde bozulma yarattı?’

Soylu’ya ‘Bêrû’ sorusu: ‘Kamu düzeninde hangi düzeyde bozulma yarattı?’

Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, yasaklanan “Bêrû” adlı oyunla ilgili soru önergesi verdi. Sürücü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Kürtçe tiyatro oyunu kamu düzeninde hangi düzeyde bir bozulma yaratmaktadır?” diye sordu.

Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü “Bêrû” (Yüzsüz) adlı tiyatro oyununun önce Gaziosmanpaşa Kaymakamı, ardından Urfa Valiliği tarafından yasaklanmasıyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nu yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde, Teatra Jiyana Nû tarafından sahnelenen oyunun, Urfa Valiliği tarafından süresiz yasaklandığı hatırlatıldı.

Soru önergesinde, “Kültürün öğrenilmesinde ve gelecek nesillere devredilmesinde baş araç dildir” diyen Sürücü, şunları kaydetti:  “Bir toplumun yaşamak için ürettiği maddî ve manevî değerlerin hepsi kültür ögesi içinde yer alır. Dil, bu kültürün gelişip güçlenmesini, kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan çok önemli bir araçtır. Her millet dilini ve kültürünü yüzyıllar boyunca yoğurur. Böylece dil ve kültürün basit birer parçasıymış gibi görünen ögeler yaşamın içerisinde yer buldukça kültürün önemli bir unsuru olarak ortaya çıkar ve ait olduğu toplumun bir simgesi olarak medeniyetin oluşumuna katkı verir. Bu noktada Kürtçe de tüm diğer diller gibi yaşatılmalı ve dil hakkı ait olduğu halkta saklıdır.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nda sahnelenecek olan, Dario Fo’nun yazdığı, Kürtçeye “Bêrû” adıyla uyarlanan tiyatro oyununun Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından kamu düzeninin bozulacağı gerekçesi ile gösterime saatler kala yasaklandığını hatırlatan Sürücü, daha sonra Urfa Barosu’nda sergilenecek olan oyunun Urfa Valiliği tarafından il sınırları içinde süresiz bir şekilde yasaklandığını belirtti.

‘Soruşturma başlatacak mısınız?’

Ayşe Sürücü, oyunun yasaklanmasıyla ilgili şu soruları sordu:

1. “Kürtçe sergilenecek olan tiyatro oyunu neden yasaklanmıştır?

2. “Urfa Valiliği ve Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı hakkında sanatsal faaliyetleri engellemeleri üzerine bir soruşturma başlatacak mısınız?

3. “Kürtçe tiyatro oyunu kamu düzeninde hangi düzeyde bir bozulma yaratmaktadır?

4. “Urfa Valiliği neden Kürtçe tiyatroyu süresiz yasaklamıştır.”

 

Kaynak: Duvar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal