Sosyal medya şirketlerine 30’ar milyon lira daha ceza kesildi

Sosyal medya şirketlerine 30’ar milyon lira daha ceza kesildi

Sosyal medya düzenlemesiyle resmî bir temsilcilik açma zorunluluğunu yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon liralık cezalar kesildi.

Sosyal medyaya sansür düzenlemesinin 1 Ekim’de yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan ve ülkeye temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 30’ar milyon lira daha ceza kesildi.

1 Ekim’de yürürlüğe giren 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerinin 2 Kasım’a kadar ülkeye temsilci atamaları gerekiyordu.

BTK, yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion şirketlerine 10’ar milyon lira ceza verdi.

Şirketlere yasa gereği, kararın tebliğinden itibaren başlamak üzere 30 gün daha süre tanındı. Bu süre, tebliğ tarihine göre bu hafta doldu. Yasanın gereğini yerine getirmeyen ilgili sosyal medya şirketlerine bu defa 30’ar milyon lira idari para cezası kesildi.

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde de bu yükümlülük uygulanmazsa Türkiye’de oturan vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal medya şirketine reklam vermesi yasaklanacak ve bu kapsamda para transferi de yapılamayacak. Verilen reklam yasağı kararı, Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Bu süreçte, yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) Türkiye temsilcisinin bilgilerini BTK’ye bildirerek, internet sitesinde yayımladı.

Bant genişlikleri daraltılabilecek

Sosyal ağ sağlayıcılar reklam yasağının ardından hala temsilcilik açmıyorsa üç ay sonra yüzde 50, bundan bir ay daha sonra yüzde 90’a varan bant genişliği kısıtlamaları ile karşı karşıya kalacak.

Sosyal medya şirketleri, bu süreçlerin sonunda Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

Yasa kapsamında, sosyal medya şirketleri Türkçe yapılan başvuruları Türkçe cevaplayacak, kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlalinde başvurulara sosyal ağ sağlayıcı tarafından 48 saat içinde cevap verilecek. Sosyal medya şirketleri kişi başvurularına ilişkin altı ayda bir rapor yayımlayacak. 24 saat içinde içerikleri çıkarmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak. Sosyal medya şirketleri, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de bulundurma yönünde tedbir alacak.

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal