Sokağa çıkma kısıtlamasında marketlerde içki satışı yok

Sokağa çıkma kısıtlamasında marketlerde içki satışı yok

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Özgür Aybaş’ın verdiği bilgiye göre, sokak kısıtlaması uygulanan hafta sonlarında, marketlerde alkol satışı yapılmayacak. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Aybaş’a göre, alkol satışının yasaklanması kararı ideolojik.

BBC Türkçe’den Burak Abatay’ın haberine göre, Koronavirüs salgınına karşı önlemler kapsamında uygulanan Sokak kısıtlaması uygulanan hafta sonları marketler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verebiliyor. Ancak tekel ruhsatı olan işletmeler kapalı.

Yetkililer kararın, haksız rekabetin önüne geçilmesi için alındığını kaydetti.

Hafta sonları temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için marketlerin açık kaldığı vurgulandı.

Bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri açık olan market ve bakkallardan alkollü içki alınamayacak.

‘Çifte standart’

Karar hakkında konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Özgür Aybaş, tekel marketler ve zincir marketler arasında yaşanan çifte standardın ardından böyle bir karar alındığını söyledi.

Aybaş, sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte tekel marketlerin alkol satışına izin verilmediğini ve satış yapan marketlere cezalar kesildiğini ifade etti.

Yaşananların ardından zincir marketlerde satışların gerçekleştiğini ispat ettiklerini, emniyet güçleri ile birlikte gidip tutanak tutturduklarını belirten Aybaş, durumun haksız rekabete sebep olduğunu söyledi.

Birçok meslektaşının CİMER’e ilettiği şikâyetlerin ardından Ankara Valiliği’nin böyle bir karar aldığını ifade eden Aybaş, alkol satışının yasaklanmasının ideolojik olduğunu ve yöneticilerin Covid’i bahane ederek özel yaşamlara müdahale ettiğini savundu.

İşletmelere yazı gönderilmişti

Ankara’da sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları, işletmelerin alkol satışına ilişkin yasak getirilmişti.

Konuyla ilgili işletmelere gönderilen yazıda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde açık kalmasına izin verilen iş yerlerinde alkollü içki satılamayacağı belirtilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın kısıtlama genelgesinde alkol satışının yasaklandığına dair bir ibare bulunmazken, uygulamanın neye dayanarak yapıldığı ise açıklanmamıştı.

‘Yaşam tarzıma dokunma AKP’

Konunun gündem olmasının ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı #YaşamTarzımaDokunmaAKP etiketiyle alkol yasağına tepki gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal