‘Skin’den ‘Mavi Kelebek’e filmler, 5. Kısa Film Festivali’nde

‘Skin’den ‘Mavi Kelebek’e filmler, 5. Kısa Film Festivali’nde

Kısa Film Kolektifi’nin “Kısa Nettir” sloganıyla bu yıl 5’incisi düzenleyeceği Kısa Film Festivali, 13-16 Mart tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Ulusal ve uluslararası festivallere konuk olmuş pek çok filmin izleyiciyle buluşacağı festivalde söyleşi ve atölye çalışmalarından oluşan etkinlikler de yapılacak.

Festivalde yer alan uluslararası kısa filmler arasında Guy Nattiv’in 2019’da Oscar’a değer görülen filmi“Skin”, Sundance Enstitüsü Kısa Film Programı Gösterim ve Kısa Film Turu seçkisinden Robert Machoian imzalı “The Minors”, aynı seçkide yer alan Christopher Good imzalı “Crude Oil”, Cannes’a konuk olmuş Dekel Berenson imzalı “Anna”  ve Genio de Groot’un yönetmenlik yaptığı ilk kısa filmi “Convoi Exceptionnel” öne çıkıyor.

Alican Yücesoy’un “Taş”, Can Paçacıoğlu’nun “Ejderha” ve Ahmet Toğaç’ın “Kulak Misafiri” adlı ilk kısalarıyla birlikte festivalde Ozan Yoleri’nin Palm Springs’te gösterilen filmi “Aylin”, Arda Çiltepe’nin Locarno’da Küçük Altın Leopar Öüdülü’ne değer görülen filmi “Siyah Güneş”, Demet Derelioğlu Aran’nın Brixia Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandığı filmi “Lunchbox”, New York State Uluslararası Film Festivali’nde en iyi deneysel film ödülünü alan Oğuzhan Kara imzalı “Kronos” ve Gökalp Gönen’in pek çok festivale konuk olan kısa filmi “Avarya”, festivalin dikkat çeken yerli yapımları arasında.

Belgesel alanında en prestijli yarışmalardan olan IDFA’da en iyi kısa belgesel dalında ödüle değer görülen Nelson Makengo imzalı “Up at Night”, Okan Erünsal’ın uluslararası festivallerden birçok ödülle ayrılan belgeseli “Mavi Kelebek” ile Jöns Mellgren’in 2013’te yayımladığı kitabından uyarladığı “Elsa and the Night” animasyonu da festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Korku, fantastik, gerilim, kara komedi kısalarını da ağırlayan festivalde Onur Doğan’ın “Reddedilen” filmiyle Ceylan Özgün Özçelik’in ilkgösterimini 52. Sitges Uluslararası Film Festivali’nde yapan, “Cadı Üçlemesi”nin ilk filmi olan “Cadı Üçlemesi 13+” de gösterilecek.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir. Festivalin atölye ve söyleşi programı ise şöyle:

13 Mart Cuma

15.00-17.00 – Atölye: Murat Tırpan ve Burak Kaplan ile “Uygulamalı Kısa Film Rehberi”

19.30-19.45 – Özel Gösterim: Cadı Üçlemesi 13+, Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik

19.45-20.00 – Kamera Arkası Filme Karşı

20.00 – Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ve Yapımcı Armağan Lale ile Kolektif Muhabbet

14 Mart Cumartesi

17.00-19.00 – Atölye: Kısa İyidir’in kurucusu Heval Hazal Kurt ile “Madalyonun İki Yüzü: Filmcilik ve Girişimcilik”

15 Mart Pazar

13.00-14.00 – Atölye: Oktostore’dan Görüntü Yönetmeni ve Eğitmen Burak Günaydın ile “Aynasız Fotoğraf
Makineleri ile Video Çekim Teknikleri”

14.00-15.00 – Atölye: Oktostore’un kurucularından Serkan Yegen ile “Edelkrone ile Yaratıcı Çekim Teknikleri”

17.00-19.00 – Kolektif Muhabbet: Shortbyshort’un kurucusu Yapımcı Bulut Reyhanoğlu moderatörlüğünde “Kısa Film Neden Sektör Olamıyor?: Bir “Devamlılık” Hatası”, Yönetmenler: Hatice Aşkın, Oğuz Anbarlı, Nehir Tuna, Hasan Basri Özdemir, Oğuzhan Kaya, Gökalp Gönen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal