Siyaset bilimci Benedict Anderson hayatını kaybetti

Siyaset bilimci Benedict Anderson hayatını kaybetti

Cornell Üniversitesi profesörü, İngiliz siyaset bilimci Benedict Anderson, 79 yaşında hayatını kaybetti. Milliyetçilik ve ulus devletler üzerine çalışmalarıyla tanınan Anderson, bulunduğu Endonezya’nın Doğu Java bölgesindeki Batu kentinde yaşama veda etti. Anderson’ın naaşının Endonezya’da yakılacağı ve küllerinin Java Denizi’ne döküleceği açıklandı.

Anderson’ın oğlu Wahyu Yudistra, babasının geçen perşembe günü Endonezya Üniversitesi’nde ders verdiğini ve son kitabı “Milliyetçilik ve Anarşizm”i tanıttığını söyledi. Anderson’ın “Hayali Cemaatler” ve “Üç Bayrak Altında” adlı kitapları Türkçeye çevrilmiş ve Metis Yayınları’nca basılmıştı. Ayrıca, “Java in a Time of Revolution”, “In the Mirror: Literature and Politics in Siam in the American Era”, “Language and Power: Exploring Political Cultures in Indonesia” ve “The Spectre of Comparisons: Nationalism, Southeast Asia and the World” adlı kitapları da bulunuyordu.

Benedict Anderson, ilk kez 1983 yılında yayımlanan “Hayali Cemaatler – Milliyetçiliğin Kökenleri ve Yayılması” adlı kitabında, “Ulusların doğuşunu ve gelişimini, dinsel cemaatlerle, hanedanlıkların çöküşüyle, kapitalizm ve yayıncılığın gelişmesi, resmi devlet dillerinin oluşumu ve ‘zaman’ kavrayışımızın değişmesiyle ilişkilendiriyordu. 

Ulusu, kan bağı ve din gibi eski tip cemaatlerin yerini alan hayal edilmiş bir topluluk olarak ele alan yazar, milliyetçiliğin, ilk kez Amerika’da ortaya çıktıktan sonra, önce Avrupa’daki halk hareketleri, sonra emperyalist güçler ve nihayet Üçüncü Dünya’nın anti-emperyalist mücadeleleri tarafından kopyalanıp çoğaltılabilir bir model oluşturduğunu savunuyordu.

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal