‘Siyah yazara beyaz çevirmen olmaz’ eleştirisi: Biden’ın yemin töreninde şiir okuyan şairin çevirmeni işi bırakmak zorunda kaldı

‘Siyah yazara beyaz çevirmen olmaz’ eleştirisi: Biden’ın yemin töreninde şiir okuyan şairin çevirmeni işi bırakmak zorunda kaldı

Uluslararası Booker Ödüllü yazar Marieke Lucas Rijneveld, siyah şair Amanda Gorman şiirlerinin çevirisi için beyaz bir çevirmenin görevlendirilmesine gösterilen tepkinin ardından işi bıraktığını açıkladı.

Ödüllü Hollandalı yazar Marieke Lucas Rijneveld, ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin töreninde şiir okuyan Amanda Gorman’ın şiirlerini Felemenkçeye çevirme işinden çekildiğini açıkladı.

Çeviriyi basacak yayınevi siyah şairin şiirlerinin çevrilmesi için siyah bir yazarın görevlendirilmemesi nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Independent Türkçe’nin The Guardian’dan aktardığı habere göre, Hollandalı yayıncı Meulenhoff geçen hafta, 2020 Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan Rijneveld’in, Biden’ın yemin töreninde açılış şiirini okuyan şairin “The Hill We Climb” adlı kitabını çevireceğini duyurmuştu.

Ancak yayıncının bu duyurusu çok geçmeden büyük bir tepki topladı. Gazeteci ve eylemci Janice Deul, Gorman’ın şiirlerinin çevirisi için neden onun gibi “genç, kadın ve siyah bir sanatçının” tercih edilmediğini sorarak eleştirilerin fitilini ateşlemişti.

Deul, “Benim görüşüme göre ve sosyal medya aracılığıyla acılarını, hayal kırıklıklarını, öfkelerini ifade eden pek çok kişiye göre anlaşılmaz bir tercih” ifadelerini kullanmış ve eklemişti: “Marieke Lucas Rijneveld’i bunun için görevlendirmek en hafif deyimiyle kaçırılmış bir fırsat değil mi?”

Deul ayrıca Rijneveld’in beyaz, non-binary (ikili cinsiyet sınıflandırmasının dışındaki kimlikler için kullanılan tanım – ed.n.) olmasına ve bu alanda deneyimli olmamasına atıfta bulunarak yayıncının tercihini eleştirdi.

Rijneveld daha önce görevi memnuniyetle karşılayarak, “Artan kutuplaşmanın olduğu bir dönemde, Amanda Gorman genç sesinde şiirin gücünü, uzlaşmanın gücünü, aşağı bakmak yerine geleceğe bakan birinin gücünü gösteriyor” ifadelerini kullanmıştı. Ancak daha sonra projeden çekildiğini açıkladı.

Rijneveld eleştirilerin ardından şunları söyledi: “Amanda Gorman’ın mesajının yayılmasına dâhil olmamı çevreleyen kargaşayla şoke oldum ve Meulenhoff’un bana sorma tercihinden incinmiş hisseden kişileri anlıyorum.”

Meulenhoff çekilme kararının Rijneveld’e ait olduğunu belirtti. Deul kararın ardından Twitter hesabından teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal