Sinop’ta bulunan taş sandık: İsa peygamberin çarmıha gerildiği haçı muhafaza ettiğine inanılıyor

Sinop’ta bulunan taş sandık: İsa peygamberin çarmıha gerildiği haçı muhafaza ettiğine inanılıyor

Sinop’ta dokuz yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu’ndaki kazı çalışmalarında İsa peygamberin çarmıha gerildiği haçı içinde muhafaza ettiği tahmin edilen taş sandık bulundu. Hıristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen eser, Sinop Arkeoloji Müzesi’nde muhafaza altında tutuluyor.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle dokuz yıl önce başlatılan Sinop kent merkezindeki 2 bin 300 yıllık tarihe sahip olduğu vurgulanan Balatlar Yapı Topluluğu’nda kazı çalışmaları devam ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar on binlerce eser ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmaları kapsamda 5 ve 6’ıncı yüzyıllar arasında tarihlenen Gaziantep ve Antakya Zeugma antik kentinin mozaiklerine benzer mozaikler, 7.i yüzyıla ait mezar odaları ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarında İsa peygamberin çarmıha gerildiği haçı içinde muhafaza ettiği tahmin edilen taş sandık da bulundu. Hıristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen eser, Sinop Arkeoloji Müzesi’nde muhafaza altında tutuluyor.

’11 bin eser gün yüzüne çıkarıldı’

Sinop’un bir liman kenti olduğunu ve insanlığın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu belirten Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, hem kent tarihi hem de dünya tarihinin aydınlatılması bakımından Balatlar Yapı Topluluğu kazısının önemine vurgu yaptı. 9 yıldır kazı çalışmasının devam ettiğini belirten Tosun, şunları söyledi:

“Müzemizin zenginleşmesinde buradaki kazı çalışmaları çok etkili oldu. Müzede şu an 2 bin eser sergiliyoruz, depomuzdaki eser sayısı ise 11 bin ve bu eserlerin hepsi de bu kazı alanından çıktı. Çok önemli bulgular da ortaya çıktı, bu kazı çalışmasını Yunanistan ve İtalya’da takip ediyor. Burada yer alan kilise ayrıca bir Aziz Fokas Kilisesi’dir. Aziz Fokas’ın bizim inancımızdaki karşılığı Hıdrellez zaviyesidir. İnanca göre, denizde darda kalan insanlara Aziz Fokas yardım eder. Onun için deniz yoluyla kente gelen insanlar, bu alanı çok geziyorlar.”

‘Dünyanın peşinde olduğu Mitridat’ın heykeli de çıkacak’

Sinop’un bir antik kent olduğunu anlatan Tosun, M.Ö. 112-63 yılları arasında yaşamış Pontus Kralı Mitridat’ın sarayının ve heykelinin bu bölgede olabileceğini kaydetti. Kazı alanında erken Roma, geç Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerinin bulunduğunu belirten Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kazı çalışması ilerledikçe bu alanın otel, ambar, hamam, eğlence yeri olarak kullanıldığını görüyoruz. Hatta Mitridat’ın sarayının burada olduğunu düşünüyoruz. Bütün dünyanın peşinde olduğu, İngiliz kitaplarında ‘sarayın önünde’ diye tabir edilen Mitridat heykelinin de burada olduğu söyleniyor. 6. Mitridat, Roma’yı 42 defa yenen bir adam, tarihte çok önemli bir üne sahip. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak kazılarda belki o heykele de ulaşacağız. Mitridat’ın sarayını ve heykelini bulduğumuz gün, Sinop’a bir milyon turist gelecek. İsa peygamberin, çarmıha gerildiği gerçek haçını içinde muhafaza etmiş olabilecek bir taş sandık bulundu. Hristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir eser bu. Hatta Fener Rum Patriği Bartholomeos, heyetiyle buraya geldi ve inceleme yaptı. Sinop’ta; Ortodoks dünyasının, Rusya coğrafyasının, Yunanistan ve İtalya’nın takip ettiği bir kazı çalışması var.”

Tosun, bu alanın bir ören yeri olarak hizmete sunulduğunda Karadeniz turizmine büyük katkı sağlanacağını da ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal