SineMardin 13 yaşında

SineMardin 13 yaşında

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, 6-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Güneydoğu Anadolu’nun en uzun soluklu film festivali olan SineMardin, Mardin’in sinema altyapısını tanıtarak, binlerce yıllık kültürel hazinesini ulusal ve uluslararası sinema endüstrisiyle buluşturma amacıyla 13 yıl önce düzenlenmeye başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Mardin Film Ofisi tarafından düzenlenen festival, Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmiyle açılacak. Festivalde 2019’un ödüllü filmleriyle bu yılın en iyi çıkış yapan yapımlarından oluşan 24 uzun metraj ve belgesel film gösterilecek.

Bu yılki ulusal film seçkisinde Kıvanç Sezer imzalı “Küçük Şeyler”, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık” üçlemesinin ilk filmi olan “Bağlılık-Aslı”, Mardinli Süryani bir ailenin dramını anlatan Nihat Burak imzalı “Kapı”, oyuncu kadrosunda Mardinli oyuncu Feyyaz Duman’ın yer aldığı Eylem Kaftan imzalı “Kovan”, Ali Aydın’ın Altın Portakal’da ‘en iyi sanat yönetmeni’ ödülüne değer görülen filmi  “Kronoloji”, Pelin Esmer’in Toroslar’daki dağ köylerine otuz günlük bir turneye çıkan Mersin Arslanköylü tiyatrocu kadınların hikâyesine ışık tutan filmi “Kraliçe Lear”, Burak Çevik’in ilkgösterimini Berlinale’de yapan filmi “Aidiyet”, Murat Pay’ın usta bir hattat ile genç bir ressamın yollarının kesişmesini konu alan filmi “Dilsiz”, Kıvılcım Akay’ın “Amina” belgeseli ve Mardin’de hayatını hayvanların hayatlarını tamir etmeye adamış Mardinli Hasan’ın hikâyesini anlatan belgeseli “Hayat Tamircisi” yer alacak. Programa yönetmen ve oyuncular da katılacak.

Uluslararası film seçkisinde ise, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne değer görülen Bong Joon-ho imzalı “Parazit”, Pedro Almodóvar’ın “Acı ve Zafer” filmi, Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın Cannes’da ödül alan filmi “Burası Cennet Olmalı”, Ali Abbasi’nin Nordik kara film denemesi “Sınır”, Kleber Mendonça Filho ve Juliano’nun Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmi “Bacurau” ile 1922 yılında Almanya’da çekilen ve korku sinemasının başyapıtlarından sayılan Friedrich Wilhelm Murnau imzalı “Nosferatu” gösterilecek.

Festival programında yer alan filmler Mardin AVM Cinemaximum’da iki ayrı salonda gösterilecek. Tüm gösterim ve atölye programlarına katılım ücretsiz olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal