Sinema, televizyon ve tiyatro emekçisi kadınlar: ‘Elit İşcan’ın yanındayız’

Sinema, televizyon ve tiyatro emekçisi kadınlar: ‘Elit İşcan’ın yanındayız’

Susma Bitsin, Elit İşcan’ın Efecan Şenolsun’un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldığı iddiasıyla açtığı davanın karar duruşmasından önce bir video yayımladı. Videoda kadınlar, “Elit İşcan’ın, tacize, mobbinge ve saldırıya maruz kalan herkesin yanındayız. Setlerimizde, sahnelerimizde, stüdyolarımızda kadına, LGBTİ+ bireylere karşı her türlü şiddet sona erene kadar susmayacağız” diye seslendi.

Elit İşcan’ın 2018’de yayımlanan “Yaşamayanlar” adlı  internet dizinin setinde Efecan Şenolsun’un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldığı iddiasıyla açtığı davanın karar duruşması 11 Şubat’ta görülecek. İşcan, davanın geçen sene kasım ayında görülen 4. duruşmasına ilişkin “bilgilerin medyaya eksik yansıdığını” belirttiği bir açıklama videosu paylaşarak, “Şenolsun’un cinsel saldırı iddialarını kabul etmemesine şaşırmadığını ve olayı gören tanıkların da ifade verdiğini” söylemişti.

Türkiye’de sinema, televizyon ve tiyatro sektöründen kadınların oluşturduğu bir dayanışma platformu olan Susma Bitsin, karar duruşmasından önce İşcan’a destek olmak için sosyal medyada bir video paylaştı. Kadınlar videoda, “Ceza davasını kamu vicdanında kazandığımızı biliyoruz. Şimdi sıra, adliye koridorlarında da kazandığımızı görmeye geldi” dedi.

Kadınların açıklaması şöyle:

“Türkiye’de sinema, televizyon ve tiyatro sektörüne emek veren kadınlar olarak, hem çalışma alanımızda hem de özel hayatlarımızda her türlü şiddeti ve mobbingi sona erdirene kadar, ‘Susma bitsin’ demeye ve kız kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz. Sektörümüz için sembol haline gelen ve iş alanlarındaki güvenliğimize direkt vurgu yapan Elit İşcan’ın ve kendisine küfreden ve cinsel saldırıda bulunan Efecan Şenolsun’u şikâyeti üzerine başlayan ceza davasını kamu vicdanında kazandığımızı hepimiz biliyoruz.  Şimdi sıra, adliye koridorlarında da kazandığımızı görmeye geldi. Elit İşcan’ın, tacize, mobbinge ve saldırıya maruz kalan herkesin yanındayız. Setlerimizde, sahnelerimizde, stüdyolarımızda kadına, LGBTİ+ bireylere karşı her türlü şiddet sona erene kadar susmayacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal