Sinema meslek birliklerinden Safa Önal ve telif hakları mücadelesi için ortak açıklama

Sinema meslek birliklerinden Safa Önal ve telif hakları mücadelesi için ortak açıklama

Sinema meslek birlikleri, yapım şirketlerine karşı verdiği telif mücadelesi nedeniyle hedef alınan usta yönetmen Safa Önal’a desteklerini ileten ortak bir açıklama yayımladı. Meslek birliklerinin açıklamasında “Onurlu hukuk mücadelesi için mahkemeleri gereksiz davalar ile uğraştırdığı şeklinde yorumlayan ve bununla da kalmayıp bu haksız davaların bir sınırı olmalı deme cüretini gösteren gazeteyi ve gazete yazarını şiddetle kınıyoruz” denildi.

Funda Karayel’in 1 Kasım’da Sabah’ta yayımlanan “Türk Sinemasında yapımcıların haklı hak sahipliği isyanı” başlıklı yazısı tepkilere neden oldu. Safa Önal’ın yapım şirketlerine karşı verdiği telif mücadelesini “gereksiz davalarla uğraştığı” şeklinde yorumlayan Karayel, bu davaların bir sınırı olması gerektiğini belirtti.

Bunun ardından Oyuncular Sendikası, Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN) ve Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (SENARİSTBİR) de aralarında bulunduğu meslek örgütleri ortak bir açıklama yayımlayarak Sabah gazetesini ve Funda Karayel’i kınadı. “Bir hak arama mücadelesini ve Safa Önal’ı itibarsızlaştırmaya çalışan bu haksız, bilgiden yoksun ve tek taraflı yazı sektör bileşenlerinde büyük bir öfke yaratmıştır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada tüm yönetmen, senaryo yazarı ve oyunculara hak ettikleri teliflerin ödenmesi çağrısı yapıldı.

Açıklama metni şöyle:

“Bizler, aşağıda imzası bulunan, eser sahibi-yönetmen, senaryo ve diyalog yazarları meslek birlikleri; bağlantılı hak sahibi-oyuncu meslek birlikleri; film sektöründe çeşitli alanlarda çalışanların üye olduğu sendika, dernek ve oluşumlar olarak 01.11.2020 tarihli Sabah gazetesi eki Günaydın’da 5187 sayılı Basın Kanunu’na aykırı olarak sübjektif ve bilinçli hüküm veren, hukuka aykırılıklar içeren haberi işbu ortak yazı metnimiz ile kınıyoruz

Birçok eser sahibinin yaşadığı mali ve manevi hak ihlallerini maalesef değerli büyüğümüz, üstadımız Sayın Safa Önal da yıllardır yaşamaktadır. Şu anda da üye olduğu meslek birliği SENARİSTBİR ile birlikte başlattıkları son derece onurlu ve haklı hukuk mücadelesini sonuna kadar desteklemekteyiz.

Bu onurlu hukuk mücadelesi için mahkemeleri gereksiz davalar ile uğraştırdığı şeklinde yorumlayan ve bununla da kalmayıp bu haksız davaların bir sınırı olmalı deme cüretini gösteren gazeteyi ve gazete yazarını şiddetle kınıyoruz. Bir hak arama mücadelesini ve Safa Önal’ı itibarsızlaştırmaya çalışan bu haksız, bilgiden yoksun ve tek taraflı yazı sektör bileşenlerinde büyük bir öfke yaratmıştır. Sanatın ve sanatçının Anayasa ile koruma altına alındığı ülkemizde bir gazetenin bu şekilde haber yapabilmesi basın özgürlüğü ile bertaraf edilemeyecek kadar hukuksuz ve insanlık dışıdır. Bu etik dışı habere imza atan gazetenin Safa Önal’dan ve hak mücadelesi yapan eser sahiplerinden bir an önce özür dilemesini bekliyoruz.

Bu vesileyle, başta Safa Önal olmak üzere tüm yönetmen, senaryo yazarı ve oyunculara hak ettikleri teliflerin ödenmesi çağrısında bulunuyoruz; yapımcılar yaptıkları sözleşmelerle yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncuların haklarını daraltmamalı, yayıncılar telifleri ödemeli ve Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema-TV alanındaki telif rejiminin kurulması için gerekli adımları ivedilikle atmalı. Türkiye’de yaşanan bu utanç tablosunun bir an önce sonlanması dileklerimizle.”

İmzacılar:

BİROY Sinema Oyuncuları Meslek Birliği

BOOM OPERATÖRLERİ PLATFORMU

ÇASOD Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği

FİLM-YÖN Film Yönetmenleri Derneği

OYUNCULAR SENDİKASI

POSTPRODER Post Prodüksiyon Çalışanları Derneği

SETEM Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği

SENARİSTBİR Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

SİNEBİR Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

SİNEMA TV SENDİKASI

SİNESEN Sinema Emekçileri Sendikası

TOMEB Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği

YÖNETMENLER BİRLİĞİ PLATFORMU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal