‘Sıkıntı yok’ değil, ‘Sıkıntı Var’

‘Sıkıntı yok’ değil, ‘Sıkıntı Var’

Aylin Kuryel’in Türkçede yaygın kullanılan “sıkıntı” kelimesinin günümüzde zaman, mekân, siyaset, edebiyat ve sinemayla olan bağlantısını sorgulayan metinleri derleyerek hazırladığı “Sıkıntı Var – Sıkıntı Kavramı Üzerine Denemeler” adlı kitabı İletişim Yayınları’nca okura sunuldu.

“Sıkıntının temelde bir anlam krizine işaret ettiğinden yola çıkarak, sıkıntı mekânlarına ve zamanla ilişkisine, bir estetik kategori olarak kullanımına, siyasette uç verdiği anlara, edebiyat ve sinemadaki temsillerine ve ona karşı sunulan panzehirlere bakmak, bu coğrafyaya özgü anlam arayışlarına ve çatışmalarına dair kışkırtıcı sorular ortaya atabilir.” Aylin Kuryel

Aylin Kuryel’in derlediği kitaba Senem Aytaç, Barış Bıçakçı, Sevinç Çalhanoğlu, Ayşe Çavdar, Begüm Özden Fırat, Emre Tansu Keten, Orhan Koçak, Beno Kuryel, Efe Murad, Pınar Öğünç, Osman Özarslan, Necati Sönmez, Asuman Susam, Uğur Tanyeli, Mehmet Fatih Uslu, Sezen Ünlüönen, Nalan Yırtmaç ve Fırat Yücel katkıda bulundu.

Eser yayınevince şöyle tanıtılıyor:

Türkçede son yıllarda en yaygın kullanılan sözcüklerinden biri, ‘sıkıntı’. En yaygın kullanım şekli de: ‘Sıkıntı yok’! Kalıbın bu kadar çok tüketilmesi, sıkıntının, sıkıntıların varlığına işaret ediyor olsa gerek. Zamanımızın kronik kriz hâli, sıkıntıyı ‘toplumsal ortak duyu’ hâline getirmiyor mu? Bu derleme mekâna/zamana, siyasete, edebiyata ve sinemaya odaklanan dört bölümde, sıkıntının toplumsallığını ve potansiyelini inceliyor. Yani sıkıntının toplumsal nedenlerini, görünümlerini ve sıkıntı deneyiminin doğurabildiklerini… Zira sıkıntı, kimi kuramcılar veya ’68 hareketi ‘sıkıntı karşı devrimcidir’ dese de, isyana da sevk edebilen bir insanlık durumu. Taşra sıkıntısından, ‘sıkıntı’ diye hashtag açmaya uzanan gerçeklikleri var sıkıntının.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal