Shakespeare’in son oyununun nadir baskısı İspanya’da bulundu

Shakespeare’in son oyununun nadir baskısı İspanya’da bulundu

William Shakespeare’in John Fletcher’la birlikte yazdığı “The Two Noble Kinsmen” adlı son oyununun nadir baskılarından biri İspanya’daki bir İskoç Katolik kolejinde bulundu.

Artfulliving‘in BBC‘den aktardığı habere göre, 1634 yılına ait olan bu baskının İspanya’daki en eski Shakespeare eseri olduğu düşünülüyor. “The Two Noble Kinsmen”, 1630’dan 1635’e kadar basılmış birkaç İngiliz oyunundan oluşan bir ciltte yer alıyor. Bu eser, Barselona Üniversitesi’nden Dr John Stone’un açıklamasına göre Salamanca’daki Real Colegio de Escoceses – Royal Scots College’ın kütüphanesinde yer alıyor.

Royal Shakespeare Company, “The Two Noble Kinsmen”i “Chaucer’s The Knight’s Tale”e dayandırıyor: “Aşkın sarhoşluğu ve tuhaflığı üzerine yapılan bu çalışma bir arkadaşlığın nasıl rekabete dönüştüğünü anlatıyor.” Trajikomik olarak tanımlanan bu oyunda savaş esiri olarak hapishaneye atılan iki iyi arkadaş pencereden gördükleri bir kıza aşık oluyorlar ve samimi arkadaşlıkları bir anda kıskançlık ve rekabete dönüşüyor.


Oyunun 1613-14 yılları arasında Shakespeare’in sahip olduğu tiyatro topluluğu King’s Men’in oyun yazarlarından biri olan John Fletcher ile birlikte yazdığı düşünülüyor. Oyunun Shakespeare’in 1616 yılında hayatını kaybetmesi sebebiyle son oyunu olduğu görüşleri hâkim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal