Shakespeare’in servetinin kaynağı yün ticaretiymiş

Shakespeare’in servetinin kaynağı yün ticaretiymiş

Yeni bir araştırma, Shakespeare’in babasının iflas etmiş bir tüccar olduğu, ünlü yazarın tiyatrodan servet yaptığı efsanesine son verdi.

Shakespeare2William Shakespeare’in babasının zenginlikten iflasa sürüklendiği, ailesi yoksul düşen Shakespeare’in şair ve oyuncu olmak için büyük uğraş verdikten sonra Londra tiyatro dünyasında kendi servetini yaptığı yolundaki söylentiler, uzun yıllardır ünlü oyun yazarıyla ilgili efsanenin ayrılmaz bir parçası olagelmişti. Oysa Shakespeare ailesinin yün ticaretiyle uğraşmasına ilişkin yeni bir araştırma, bütün bunların doğruluktan uzak olduğunu ortaya koydu.

Eski bir yatırımcı olan David Fallow, yıllarca Shakespeare ailesinin servetini araştırdı; “bugün petrol Suudi Arabistan için neyse yünün de İngiliz ekonomisi için o olduğu” bir dönemin belgelerini inceledi.

Uzun yıllardır, Shakespeare’in kasabada deri ve yün ticaretiyle uğraşan babasının zamanla varsıllıktan yoksulluktan düşmüş olduğu kabul ediliyordu. Fallow’un yeni araştırması ise, John Shakespeare’in yoksul düşmek şöyle dursun, o yıllarda bazıları şaibeli yollardan olmak üzere yün ticaretine yeni yatırımlar yaptığını ve eskisinden daha çok para kazandığını gözler önüne seriyor.

Araştırma, ayrıca, William Shakespeare’in 1585’te Stratford-upon-Avon’dan Londra’ya gidişinin asıl nedeninin tiyatro değil, yün ticareti olduğunu ortaya koyuyor. Fallow, Shakespeare’in Londra’ya ailenin iş temsilcisi olarak gittiğini ileri sürüyor.

Fallow, dönemin mali kayıtlarını, yün piyasalarını, yerel limanlardan yapılan yün ihracatının parasal değerini, yün ticaretinin Londra’daki yükselişinin istatistiklerini incelemekle kalmamış; baba Shakespeare’in yaptığı yasadışı yün ticaretinin Stratford mahkemesindeki belgelerini de elden geçirmiş. Bu arada, o dönemde tiyatrodan kazanılan paranın son derece sınırlı olduğunu ortaya çıkarmış.

Fallow, yaptığı araştırmanın, baba Shakespeare’in iflas etmiş bir tacir olduğu yolundaki bilgilerin masaldan ibaret olduğunu söylüyor:

“John Shakespeare ülke çapında bir yün taciriydi. Shakespeare ailesi hiçbir zaman yoksul düşmemişti. Üstelik o dönemde hiç kimse tiyatro bileti satarak servet sahibi olmamıştı.”

Fallow, baba Shakespeare’in, yaptığı servet sayesinde oğlunun oyunlarının sahnelenmesine destek olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal