Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümü onuruna: Eileen Atkins – ‘Othello’ solosu

Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümü onuruna: Eileen Atkins – ‘Othello’ solosu

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi ve Emmy gibi birçok prestijli ödül kazanmış oyuncu ve senarist Eileen Atkins, tüm dünyada etkinliklerle anılan William Shakespeare’in ölümünün 400. yıldönümü onuruna, yazarın dört büyük tragedyasından biri olan “Othello”dan bir bölümü seslendirdi. Çekim, Guardian gazetesinin “Shakespeare Soloları” serisi için yapıldı.

Kıskançlık, aşk, ırkçılık ve intikam gibi temaları işleyen “Othello”, Shakespeare’in gelmiş geçmiş en iyi eserlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Atkins, eserde Iago’nun eşi ve Desdemona’nın hizmetçisi rolündeki Emilia’nın Desdemona’ya evlilik ve sadakat hakkında telkinlerde bulunduğu 4. perdenin 3. sahnesindeki repliği seslendiriyor.

 

“… Ama bence kadınlar yanlış yola sapıyorlarsa kabahat kocalarındadır. Kocalık görevlerinde üşengeç davranırlar, bizim hazinelerimizi yabancı kucaklara dökerler. Ya da çocukca kıskançlıklara kapılır, bizi baskı altında tutarlar ya da ne bileyim, döverler. O da olmadı mı, sırf inattan verdikleri cep harçlığını azaltmaya kalkarlar. – Ee, bizim de tepemiz atar, ince filanızdır, ama kindar bir tarafımız vardır. Kocaların da akılda tutması gereken şey, kadınların da onlar gibi beş duyusu olduğudur. Kadınlar da onlar gibi görür, koku alır, onlar gibi tatlıyı ekşiyi ayıracak damak zevkleri vardır. Bizi başkalarına değiştikleri zaman yaptıkları nedir? Eğlenmek mi? Öyle galiba. Bundan zevk duyuyorlar mı? Elbette duyuyorlar. Öyleyse, yanıltan zaafları mı? Evet. Ya bizim erkekler gibi zevk alma duygumuz, eğlence isteğimiz, zaaflarımız yok mu? Bize iyi davransınlar öyleyse, yoksa bilsinler ki bize yanlış yolu gösteren kendi yaptıkları yanlışlardır.”*

* Othello, William Shakespeare, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, İngilizce aslından çeviren: Özdemir Nutku

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Gökçen Sena Duman

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal