Sezen Aksu’nun Kültür Servisi’ne dava açmasına tepki yağdı

Sezen Aksu’nun Kültür Servisi’ne dava açmasına tepki yağdı

Sezen Aksu’nun Kültür Servisi’ne dava açması basında ve sosyal medyada yankılanmaya devam ediyor.

Dün, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, konuyu köşesine taşıdı. Fatih Polat “Gergerlioğlu ağrısı, Melis Alphan Davası ve Sezen Aksu Vakası” başlıklı yazısında, “bir şöhret üzerinden terör estirildiğini” söyleyerek şu görüşlere yer verdi:

“Tüm bu kasvet ortamı içinde bir de Sezen Aksu’nun yol açtığı sızıyla uğraşmak varmış. Sezen Aksu’nun yapım şirketi SN Müzik, Türkiye’nin kültür gazetesi ‘Kültür Servisi’ne, şarkısının YouTube yönlendirmesine 2018 tarihli haberinde yer verdiği için telif ihlali gerekçesiyle dava açtı.

Düşünebiliyor musunuz, Türkiye’nin gözde sanatçılarından birinin yeni albümünü haber yaparken, kendi YouTube adresinde zaten kullanıma açık tuttuğu embed kodunu kullanarak doğrudan onun sayfasına yönlendirme yapıyorsunuz ve bu katkınızdan ötürü bir de sizden para isteniyor.

Burada Sezen Aksu’nun çalıştığı, daha önce Erdil Yaşaroğlu davalarıyla basında tartışılan hukuk firması ile Aksu’nun sahibi olduğu müzik şirketi üzerinden kendisi, Kültür Servisi’nden önce para istiyor, ‘Hayır biz işimizi yaptık’ yanıtını alınca dava açıyor.

Şahane (!) Aklı başında hiç kimsenin telif hakkı ihlali göremeyeceği bu tablo karşısında bir kültür gazetesini dava etmek, bir şöhret üzerinden terör estirerek, bir saadet zinciri inşa etmekten başka nasıl okunabilir? Evet nasıl?”

Haklı telif mücadelesine büyük zarar veriyorlar

Davanın haberi ulusal ve yerel basında yer bulurken, sosyal medyada pek çok kişi Aksu’ya tepki gösterdi. 

Bağımsız İletişim Ağı bianet ise konuya ilişkin gazetemizden Aslı Uluşahin’in görüşlerini aktaran bir haber yayımlandı. Ayşegül Özbek’in hazırladığı haberde süreç aktarıldıktan sonra Uluşahin’in davayla ilgili açıklaması verildi:

“Bu tip davalarla sanatçıların haklı telif mücadelesine büyük zarar verildiğini” söyleyen Uluşahin, şunları aktardı:

“Sezen Aksu, yeni albümündeki şarkıları YouTube’dan yayımlayacağını duyurdu, biz de ‘bakın yeni şarkılarını buradan yayınlayacak’ diye haber yaptık, işimizi yaptık yani. Bir bakıma albümünün duyulmasına katkı sağlamış olduk. Şimdi işimizi yaptığımız için, albümün tanıtımına yardımcı olduğumuz için cezalandırılmak isteniyoruz. Bu akıl alır bir durum değil.

“Telif hakları konusunda Kültür Servisi’nin duruşu açık. Yayına başladığımız günden bugüne sanatçı hakları konusunda sayısız haber yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Hal böyleyken, Sezen Aksu’nun telif haklarını ihlal etmiş olmakla suçlanmayı kabul etmiyoruz.

“Aksine, bu tuhaf davayla, davalarla sanatçıların haklı telif mücadelesine büyük zarar verildiğini düşünüyoruz. Erdil Yaşaroğlu vakasının ardından, Sezen Aksu üzerinden devam eden bu tuhaf süreç telif hakları savunusunu yıpratıyor. En büyük zararı onlar veriyor. Bir kültür gazetesine, yapılan bir habere dava açarak telif mücadelesi yürütülemez.

“Kültür gazeteciliğinin alanlarının tümden daraldığı Türkiye’de, Kültür Servisi beş buçuk yıldır inatla yayıncılık yapıyor. Üstelik bunu, bütünüyle bağımsız olarak, karşılığında bugüne kadar hiçbir kazanç elde etmeden sürdürüyor. Şimdi bizden 2018 yılında yaptığımız bir haber için para isteniyor. Gerçekten anlamakta zorlanıyoruz.

“Öte yandan bunu gazeteciliğe karşı yapılmış bir hamle olarak da görüyoruz. Yapılan, bağımsız gazetecilik mecraları üzerinde ekonomik bir baskı kurmaktan başka bir şey değil. O nedenle umarız karşı taraf bu hatadan bir an önce döner ve davadan vazgeçer.”

Yine aynı hukuk bürosu

Olaya, Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel de köşesinde tepki gösterdi. “Hukuk firmasının davadan önce insanlardan para istemesi etik değil” diyen Tezel şunları yazdı:

“Ancak Aksu’nun ‘telif haklarımın peşine koş’ diye yetki verdiği hukuk firması, bir kültür sanat sitesine dava açıyor. Pardon açmadan önce “Şu kadar ücret ödeyin, dava açmayalım” diyorlar. İşini doğru yaptığına inanan Kültür Servisi sitesi de haliyle ödeme yapmıyor. Sonuçta dava açılıyor. Muhtemelen açılan davadan Aksu’nun haberi yoktur ama olmalı. Ne yani klasik bir albüm haberi de yapamayacak mı gazeteciler?

Aksu’nun çalıştığı hukuk firmasının ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu hakkında açtıkları davalar da tartışma konusu olmuştu. Öğrencilere, bir öğretmene Yaşaroğlu’nun karikatürlerini internette paylaştıkları için dava açılmıştı. Yaşaroğlu önce hakkını aradığını söylemiş, sonra da kendi sitesinde bir yabancı karikatüristin karikatürünü izinsiz kullandığı için dalga konusu olmuştu.

Habere konu olan hukuk firması ve aynı yolu izleyen firmaların davadan önce insanlardan para istemesi etik değil. Sanatçıların haklarını koruyoruz diye sanatçıları zor durumda bırakan davalar açıyorlar.

Belki bu işten iyi para kazandırdıkları için sanatçılar da ses çıkarmıyordur. Lakin gelinen nokta trajik. Sanatçıların telif hakları konusundaki haklı davalarına en çok destek olan gazetecilere saçma gerekçelerle dava açılıyor.”

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal