‘Sevgilerde… Behçet Necatigil 100 Yaşında’ sergisi açıldı

‘Sevgilerde… Behçet Necatigil 100 Yaşında’ sergisi açıldı

Bu yıl 100. yaşını kutladığımız Türkçenin özenli, özgün sesi Behçet Necatigil, İstanbul’da Fulya Sanat Merkezi’nde açılan sergiyle anılıyor. Yapı Kredi Yayıncılık ve Beşiktaş Belediyesi ortaklığında hazırlanan sergide, çocukluğundan ölümüne Necatigil’in az görülmüş fotoğrafları, elyazısı şiirleri, notları, kişisel eşyaları, kitaplarının ilk baskıları ve şairin yaşamına ışık tutan dokümanlar bulunuyor. Bu anlamda “Sevgilerde… Behçet Necatigil 100 Yaşında” sergisi, kızı, yazar Ayşe Sarısayın’ın sunduğu katkılarla, “dar alanda” Necatigil’in yaşamına geniş bir bakış sunuyor. Dün açılan sergi, 3 Mayıs’a kadar görülebilecek.

Dün serginin açılışıyla birlikte “Behçet Necatigil 100. Yıl Şiir Emek Ödülü” de törenle şair Egemen Berköz’e sunuldu.

Ayşe Sarısayın’ın sunduğu, TRT yapımı Necatigil belgeselinin gösterimiyle başlayan törende, seçici kurul başkanı Doğan Hızlan, “Necatigil Ödülü iyi bir şairden iyi bir şaire gitti. Hak yerini buldu” dedi.

necatigil2

Berköz’e ödülü Necatigil’in kızı Selma Necatigil ile Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’nı temsilen İsmail Özsürücü tarafından sunuldu. Egemen Berköz, doğum gününde bu ödülü almaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Necatigil hem iyi bir şair hem de öğretmendi. Bize değer verir, görevlendirir, şiiri aksattığımız zaman da cezalandırırdı. Mesela uzun zamandır şiir yayımlamadığı için beni Şairler Sözlüğü’nün 5. baskısından çıkarmıştı. Ama 6. baskıya yeniden aldı.”

necatigil3

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal