Serra Yılmaz ve Yiğit Bener’den Camus sohbeti

Serra Yılmaz ve Yiğit Bener’den Camus sohbeti

Sanatçı Serra Yılmaz ile yazar Yiğit Bener, “Veba” romanı ve “Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler” adlı kısa metin çerçevesinde Albert Camus’yü tartışacak. “Camus salgının kıskacında” başlıklı sohbet, Institut français Türkiye’nin SALON Edebiyat adlı konferans serisinin ilki olacak.

Albert Camus’nün “Veba” adlı romanından altı yıl önce, muhtemelen 1941 yılında kaleme aldığı “Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler” adlı kısa metni, kızı Catherine Camus’nün özel izni, yazar ve çevirmen Yiğit Bener’in çevirisiyle nisan ayında Artı Gerçek’te yayımlanmıştı.

Bugüne kadar gözden kaçmış olan kısa metin, ilk kez Nisan 1947’de Gallimard’ın Les Cahiers de La Pléiade dergisinde “Veba Arşivleri” başlığıyla yayımlanmıştı. Gallimard yayınevi, günün koşullarını dikkate alarak metni “Tracts (Bildiriler) dizisi çerçevesinde yayınevinin internet sitesinde okurlara ücretsiz olarak sunmuştu.

Serra Yılmaz ile Yiğit Bener, tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği şu günlerde bu iki metnin etkileşimini ele alarak Camus’nün salgın kıskacındaki katkılarını değerlendirecek.

Konferans 2 Haziran Salı günü saat 19.00’da Fransızca, 3 Haziran Çarşamba günü saat 19.00’da ise Türkçe olarak gerçekleşecek.

Zoom sitesi üzerinde gerçekleşecek olan SALON Edebiyat konferanslarına katılım ücretsiz olacak. Konferansı izlemek isteyenlerin Institut français Türkiye’nin http://www.ifturquie.org  adresli internet sitesinden etkinliğe kayıt olmaları yeterli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar