Serhat Karaaslan’ın ‘Suçlular’ına Sundance Film Festivali’nde jüri özel ödülü

Serhat Karaaslan’ın ‘Suçlular’ına Sundance Film Festivali’nde jüri özel ödülü

2021 Sundance Film Festivali’nde Serhat Karaaslan’ın kısa metraj filmi “Suçlular” (Les criminels) senaryosuyla jüri özel ödülüne değer görüldü.

2021 Sundance Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. 2016 yapımı “Tallulah” filmiyle çıkış yapan Siân Heder imzalı “Coda” ABD-Drama kategorisinde öne çıktı. “Coda” hem jüri büyük ödülünü hem seyirci ödülünü kazanırken, Heder da en iyi yönetmen ödülünü aldı.

Dünya sinemasının jüri büyük ödülü ise Blerta Basholli imzalı “Hive” filmine verildi. Seyirci ödülüne de değer görülen film, Basholli’ye en iyi yönetmen ödülünü kazandırdı.

‘Suçlular’a jüri özel ödülü

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok ödülün sahibi olan “Görülmüştür”ün yönetmeni Serhat Karaaslan, ilkgösterimini 2021 Sundance Film Festivali’nde yapan kısa filmi “Suçlular” ile senaryo dalında jüri özel ödülünü kazandı.

Lorin Merhart, Deniz Altan, Erdem Şenocak ve Ercan Kesal’ın başrolleri paylaştığı filmde birlikte romantik bir gece geçirmek için otel arayan ancak evlilik cüzdanları olmadığı için şehirdeki otellerden geri çevrilen üniversite öğrencisi genç bir çiftin bir gece boyunca başlarına gelenler anlatılıyor.

Festivalin kazananları

2021 Sundance Film Festivali’nde ödül kazanan yapımlar şöyle:

ABD-Drama

Jüri Büyük Ödülü: “Coda” – Siân Heder

Seyirci Ödülü: “Coda” – Siân Heder

Yönetmen Ödülü: Siân Heder – “Coda”

Waldo Salt Senaryo Ödülü: “On the Count of Three” – Ari Katcher ve Ryan Welch

Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Topluluğu): “Coda”

Jüri Özel Ödülü (Erkek Oyuncu): Clifton Collins, Jr. – “Jockey”

ABD-Belgesel

Jüri Büyük Ödülü: “Summer of Soul” – Ahmir ‘Questlove’ Thompson

Seyirci Ödülü: “Summer of Soul” – Ahmir ‘Questlove’ Thompson

Yönetmen Ödülü: Natalia Almada – “Users”

Jüri Özel Ödülü (Çıkış Yapan Sinemacı): Parker Hill ve Isabel Bethencourt – “Cusp”

Jüri Özel Ödülü (Kurgu): “Homeroom” – Kristina Motwani ve Rebecca Adorno

Jüri Özel Ödülü (Kurmaca Olmayan Hikâye Anlatımında İnovasyon): “All Light, Everywhere” – Theo Anthony

Dünya Sineması-Drama

Jüri Büyük Ödülü: “Hive” – Blerta Basholli

Seyirci Ödülü: “Hive” – Blerta Basholli

Yönetmen Ödülü: Blerta Basholl – “Hive”

Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Performansı): Jesmark Scicluna – “Luzzu”

Jüri Özel Ödülü (Vizyoner Sinemacı): Baz Poonpiriya – “One for the Road”

Dünya Sineması-Belgesel

Jüri Büyük Ödülü: “Flee” – Jonas Poher Rasmussen

Seyirci Ödülü: “Writing with Fire” – Rintu Thomas

Yönetmen Ödülü: Hogir Hirori – “Sabaya”

Jüri Özel Ödülü (Değişime Etki): “Writing with Fire” – Rintu Thomas

Jüri Özel Ödülü (Verite Sinemacılık): “President” – Camilla Nielsson

Kısa Film

Jüri Büyük Ödülü:  “Lizard” – Akinola Davies, Jr.

Jüri Ödülü (Uluslararası-Kurmaca): “Bambirak” – Zamarin Wahdat

Jüri Ödülü (ABD-Kurmaca): “The Touch of the Master’s Hands” – Gregory Barnes

Jüri Ödülü (Kurmaca Olmayan): “Don’t Go Tellin’ Your Momma” – Topaz Jones ve Rubberband

Jüri Ödülü (Animasyon): “Souvenir Souvenir” – Bastien Dubois

Jüri Ödülü (Senaryo): “Suçlular” – Serhat Karaaslan

Oyuncu Ödülü: “Wiggle Room” – Deanna Gibson

Diğer Ödüller

NEXT Seyirci Ödülü: “Ma Belle, My Beauty” – Marion Hill

NEXT Yenilikçi Ödülü: “Cryptozoo” – Dash Shaw

Alfred P. Sloan Uzun Metraj Kurmaca Film Ödülü: “Sons of Monarch” – Alexis Gambis

Sundance Enstitüsü NHK Ödülü: “Motherhood” – Meryam Joobeur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal