Sergilenmemiş sergi: Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış

Sergilenmemiş sergi: Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış

Ara Güler’in çektiği Yaşar Kemal fotoğraflarından oluşan “Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış” adlı “sergi”, İstanbul’daki Fulya Sanat Merkezi’nde açıldı. Etkinlik, geçen yıl 28 Şubat’ta yitirdiğimiz Yaşar Kemal’in yayıncısı Yapı Kredi Yayınları ve Fulya Sanat Merkezi’nin bağlı bulunduğu Beşiktaş Belediyesi ortaklığında düzenleniyor. Haliyle önceki günkü açılışta Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile YKY yöneticileri hazır bulundu. Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Ara Güler ve ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter da açılışa katılanlar arasındaydı.

Özenli bir davetti doğrusu: Ama bu özen, serginin halini örtmeye yetmedi.

Ona geçmeden önce, fotoğraflar hakkında Cevat Çapan’ın neler söylediğine kulak verelim:

sergi12

“Yaşar Kemal ile ilgili belge ve fotoğraflara bakarken, yeryüzünün canlı cansız varlıkları, bin bir rengi, sesi ve esintisiyle onun cömertçe önümüze serdiği ve belleğimize yerleştirdiği koskoca bir dünya canlanır insanın gözünde. …

Yaşar Kemal, roman ve öbür yazılarında yansıttığı dünyaya benzer bir dünyayı fotoğraflarıyla canlandıran Ara Güler’in bir kitabına yazdığı o çok güzel önsözü, “Ara Güler’in fotoğrafları büyük bir Anadolu destanıdır” sözleriyle bitiriyordu. Biz yayınevinde o fotoğrafları görünce, Ara’nın kitabına ‘Yüzlerinde Yeryüzü’ adını koymayı uygun görmüştük. Bu başlık aynı zamanda Yaşar Kemal’in roman ve öykülerindeki insanlar için de geçerliydi. Yaşar Kemal, Çukurova’dan çıkıp yalnızca bir Anadolu Destanı değil, bir Yeryüzü Destanı yaratmıştı.”

İşte “Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış” sergisi, kendi alanındaki bu iki ustayı bir araya getirme hevesinde. Ne var ki heves pratiğe geçmemiş. Fulya Sanat Merkezi’ndeki mekân bir depodan devşirilmiş ve hâlâ depo havasında. Eğer duvarlara fotoğrafların kötü çıkışları yapıştırılmasaydı, “sergi” bir kurgu, bir anlatım içinde hazırlansaydı, en azından fotoğraflar için bir çerçeve -veya tasarım- düşünülseydi, yani “sergilemek işi” yapılabilseydi, belki bu hava dağılırdı.

Doğrusu, açılışta gözlerim daha önceki YKY sergilerinin tasarımında imzası olan Sadık Karamustafa’yı aradı. Onun elinin bu işe değmediği belli.

“Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış”tan geriye kalan tek anlamlı çalışma, -Cevat Çapan’ın önsözünün de yer aldığı- YKY etiketiyle basılmış, aynı adlı katalog. Keşke kitaba gösterilen özen, 31 Mart’a kadar açık kalacak sergiden esirgenmeseydi.

sergi13
sergi14

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal