‘Futbolun nesi güzel?’

‘Futbolun nesi güzel?’

Akademisyen Pınar Öztürk ile sanatçı Aslı Tanrıkulu’nun hazırladığı, futbolun çokyönlülüğünü ve gücünü ortaya koyan “Futbolun nesi güzel?” adı sergi, 25 Mart’ta Goethe-Institut Ankara’da ziyarete açılacak.

Resim, heykel, fotoğraf, seramik ve hazır malzeme gibi çeşitli eserlerden oluşan sergi, futbolcuların sırf kadın oldukları için yaşadıkları ayrımcılığı ve memleket özlemiyle harmanlanan aidiyet hikâyelerini görünür kılmayı amaçlıyor.

“Futbol, bir spordan çok daha fazlasıdır. Dünyanın her yerinde sevilen bu oyun, insanları kimlik ve farklılıklarını gözetmeksizin kavuşturabilir, bazen de bir mücadele alanı veya hayata tutunma aracına dönüşebilir.”

Pınar Öztürk’ün saha araştırması kapsamında Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli kadın futbolcularla yaptığı görüşmeler, sergide yer alan eserler için bir zemin oluştururken, bu kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği, cinsiyetçilik, kimlik, aidiyet ve göç gibi temel konular etrafında evrilen anlatıları, Aslı Tanrıkulu’nun özgün resim ve heykellerinde biçim buluyor. Tanrıkulu’nun eserlerinden bazıları, hikâyeleri görünür kılabilmek için futbolcuların anlatılarıyla birlikte sergileniyor. Sanatçının diğer eserleri ise futboldaki kadınları ve bir oyun alanı olarak futbolu kutlar nitelikte.

Goethe-Institut Ankara işbirliğinde gerçekleşen sergi, 25 Mayıs’a kadar görülebilecek.

Pınar Öztürk, sergiyi ve hazırlanış öyküsünü şu sözlerle anlatıyor:

“Futbolun nesi güzel?” sergisi bir akademisyen ve bir sanatçının ortak çalışması sonucu ortaya çıktı. İkimiz de gündelik hayatımızda futbolu izlemeyi ve futbol hakkında konuşmayı seven ve hayatın her alanında olduğu gibi futboldaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı farklı mecralarda mücadele yürüten insanlarız. Bu serginin hikayesi de 2019’da Pınar’ın kadın futbolcuların deneyimlerini araştırmak için Berlin’e gitmesiyle başladı. Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli futbolcu kadınlarla bireysel görüşmeler yaptı, maçlarını izledi, alan notları tuttu, ailelerle ve antrenörlerle sohbet etti. Alan çalışmasından edindiği izlenimler ile kadınların futbol, aidiyet ve göç etrafında şekillenen çeşitli ve kesişen anlatıları sergideki eserler için bir zemin oluşturdu. Böylece görsel olana dayanan belleğin özgürleştirici gücü Berlin’de başlayan ve Ankara’da sonlanan bu yolculuğun pusulası oldu. 

Kimlikleri, kim olduğuna ve kim olmadığına dair anlatılar olarak kabul ettiğimizde, göçmen kökenliler için futbolun ve futbolculuğun anlamı da çoğalıyor. Futbol, birçoğu için aşkla oynanan bir oyun, bir hayal, bir mücadele alanı ve hayata tutunma aracı. “Kimsin sen?” sorusuna aile kökleriyle yanıt üretebilen ama “Nereye aitsin?” sorusunun ağırlığını taşıyan bu kadınların ortak noktası futbola aidiyet geliştirmeleri. Öyle ki, futbolcularla yapılan bireysel görüşmeler, futbol oyunun çok katmanlı yönlerini gösterdi bizlere. Futbol tüm sınırları silikleştiren ve insanları birleştiren muazzam bir güce sahip. Öte yandan futbol, uluslararası spor müsabakalarıyla ulus devletlerin jeopolitik sınırlarını keskinleştiren ve sembolik değerlerle aidiyetleri çeşitlendiren bir bağlam üzerine kurulu. Sergideki eserler, kadınların futbol aracılığıyla meydan okudukları bu sınırlara işaret ediyor. 

Resim, heykel, fotoğraf, seramik ve hazır malzeme gibi çeşitli türdeki eserlere sahip sergide, Aslı bir yandan futbolcuların sırf kadın oldukları için yaşadıkları ayrımcılığı ve eşitsizliği, bir yandan da memlekete özlemleriyle harmanlanan aidiyet hikayelerini görünür kılmayı amaçladı. Görünürlüğü güçlü kılabilmek için, bazı eserler futbolcuların alıntıları* ile birlikte sergilendi. Diğer eserler ise Aslı’nın futboldaki kadınları ve bir oyun olarak futbolu kutlamasına izin verdi. 

Nihayetinde bu serginin bir tarafı var. Sergi, futbolda tarihsel olarak süregiden toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı bir taraf oluşturmayı amaçlıyor. Çünkü bu güzel oyun, herkes içindir. Kadın futbol tarihini mücadeleleriyle yazan tüm kadınları selamlıyor, hikayelerini paylaşan Almanya’daki Türkiye kökenli kadın futbolculara sonsuz teşekkür ediyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal