Sendikalar ve STK’ler: ‘Set emekçilerinin maruz bırakıldığı hukuk dışı her türlü davranışın karşısındayız’

Sendikalar ve STK’ler: ‘Set emekçilerinin maruz bırakıldığı hukuk dışı her türlü davranışın karşısındayız’

Sinema-TV sendikaları ve STK’ler, Adana’da çekimleri devam etmekte olan “Dayı: Bir Adamın Hikâyesi” adlı sinema filminin setinde, oyuncu Ufuk Bayraktar’ın set ekibine küfürler ederek tehditte bulunmasıyla ilgili “Mobbinge, hakarete, taciz ve şiddete karşı dayanışmayı büyüterek, yasalardan aldığımız güçle cevap vereceğiz” açıklamasını yaptı.

Yapımcılığını Zyef Film Yapım ve Ubay Film Yapım’ın üstlendiği filmin setinde oyuncu Ufuk Bayraktar, kuaför Metin Tektaş ve makyöz Alev Ünal Nayir’e ağır küfürler ederek, tehditte bulundu ve saldırdı. Olayın ardından ortak bir açıklama yayımlayan sinema ve TV kuruluşları, yaşananların kabul edilemez olduğunu belirterek “Set emekçilerinin maruz bırakıldığı hukuk dışı her türlü davranışın topyekûn karşısında duracağız” dedi. Açıklama metni şöyle:

“Adana’da çekimleri devam etmekte olan, yapımcılığını Zyef Film Yapım ve Ubay Film Yapım’ın üstlendiği “Dayı: Bir Adamın Hikâyesi” adlı sinema filminin setinde kabul edilemez olaylar yaşanmıştır. Başrol oyuncusu Ufuk Bayraktar, setteki birçok kişinin şahit olduğu üzere; kuaför Metin Tektaş ve makyöz Alev Ünal Nayir’e ağır küfürler ederek, tehditte bulunmuş ve saldırmıştır.”

“Metin Tektaş karakola gidip Ufuk Bayraktar’dan şikâyetçi olmuştur. Alev Ünal Nayir ise başrol oyuncusu Ufuk Bayraktar ve onu destekleyici mahiyette davranan yönetmen Uğur Bayraktar’dan şikâyetçi olmuş ve tedbir kararı uygulanmasını talep etmiştir.

“Yaşanan olay sonrası set çalışanı kuaför ve makyöz meslektaşlarımız, can güvenlikleri kalmadığı için işten ayrılmak zorunda kalmışlardır.  Olay anında, saldırıya maruz kalan meslektaşlarımız ve seneki çalışanlar tarafından alkollü olduğu söylenen Ufuk Bayraktar’ın daha önceden de sete alkollü geldiği için sahnesinin çekilemediği, iptal edildiği ve bu nedenle yardımcı yönetmene ağır küfürler ettiği bilinmektedir. Reji ekibi bunun üzerine işi bırakmış ama Ufuk Bayraktar’ın ertesi gün sete gelip özür dilemesi sonucu işe devam etmiştir.

‘Küfür, tehdit, şiddet kabul edilemez’

“Sette çalışanlar yaşanılan olaylar sonrası, yapımcının bazı tedbirler almasını talep etmiş, gerekli tedbirler alınmaz ise işe devam etmeyeceklerini dile getirmişlerdir. Yapımcı, Ufuk Bayraktar’ın bir daha sete alkollü alınmayacağını, sahnesi olmadan da sene bulunmayacağını garanti etmiştir. Filmi yarıda bırakmak istemeyen ekip de bu şartlarda işe devam etme kararı almıştır.

“İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurguladığımız bu günlerde sene çalışan meslektaşlarımızın ağır küfürlere maruz kalması, itilip kakılması, tehdit edilmesi, çalışma yeri olan karavanın iki kez oyuncu tarafından basılması ve ancak zorla durdurulabilmesi kabul edilebilir değildir.

“Sendikalar ve STK’Ier olarak set emekçilerinin maruz bırakıldığı hukuk dışı her türlü davranışın topyekûn karşısında duracağız. Mobbinge, hakarete, taciz ve şiddete karşı dayanışmayı büyüterek, yasalardan aldığımız güçle cevap vereceğiz. Bu konuda kararlı olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.”

İmzacılar:

Sinema TV Sendikası, Oyuncular Sendikası, Sinema Emekçileri Sendikası (Sinesen), SenaristBir, Görüntü Yönetmenleri Derneği (GYD), Sanat Yönetmenleri İstanbul Derneği (SYD İstanbul), Reji Asistanları Platformu (RAP), Kamera Asistanları Derneği (KAD), DIT Derneği, Post Prodüksiyon Çalışanları Derneği (POSTPRODER), Yönetmenler Birliği Platformu (YönBir), Boom Operatörleri Platformu, Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), ve Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal