Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ‘Bağlılık Hasan’ Cannes’da gösterilecek

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ‘Bağlılık Hasan’ Cannes’da gösterilecek

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 74. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı. Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Bağlılık Hasan” (Commitment Hasan) festivalin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilecek.

Geçtiğimiz yıl pandemi döneminin olumsuz etkileri sebebiyle iptal edildikten sonra bu yıl gerekli önlemler alınarak 74’üncüsü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin programı festivalin YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayın aracılığıyla açıklandı. Belirli Bir Bakış bölümünde aday gösterilen filmler arasında Semih Kaplanoğlu’nun yazıp yönettiği “Bağlılık Hasan” da yer adı. “Bağlılık Üçlemesi”nin ikinci çalışması olan “Bağlılık Hasan”da Umut Karadağ, Filiz Bozok ve Gökhan Azlağ rol alıyor.

FilmLoverss‘ta yer alan habere göre, Ana Yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak filmleri Spike Lee‘nin başkanlık yaptığı jüri değerlendirilecek. 74. Cannes Film Festivali pandemi koşulları altında gerçekleşen ilk Cannes Film Festivali olacak. Jodie Foster bu yılki festivalde Onursal Altın Palmiye Ödülü’nü teslim alacak. Festival yönetimi kısa bir süre önce katılımcılar için belirlenen COVID protokollerini açıklayan bir plan yayımladı. Bu protokolde sosyal mesafeyi sağlamak için maske kullanımı gibi zorunlu önlemlerle beraber 7/24 tıbbi hizmet ve testleri gerçekleştirmek için bir COVID-19 tarama merkezinin bulunacağı gibi bilgilendirmeler yer aldı.

Geçtiğimiz yıl iptal edilmesi sonucunda gerçekleşemeyen Cannes Film Festivali bu yıl geri dönüyor. Açılışını Leos Carax imzalı Adam Driver ve Marion Cottilard’lı “Annette” müzikaliyle yapacak olan festivalde Aghar Farhadi’nin “Hero” adlı filmi, Paul Verhoeven’in Benedetta filmi ve Wes Anderson’ın “The French Dispatch” filminin gösterilmesi bekleniyor.

“Benedetta”, “The French Dispatch”, “Annette” gibi filmlerin yanı sıra festivalde Jane Campion‘ın çekimleri Montana’da gerçekleşen Benedict Cumberbatch ve Kristen Dunst‘lı filmi “The Power of The Dog”, Paul Schrader‘ın Oscar Isaac ve Willem Dafoe‘lu filmi “The Card Counter”ın da gösterileceği tahmin ediliyor.

Thierry Fremaux, basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada Belirli Bir Bakış bölümünün bu yıl köklerine döneceğini söylerken, Cannes Prömiyer adını taşıyan yeni bir seçkinin de festival programına ekleneceğini duyurdu.

Belirli Bir Bakış

“Bağlılık Hasan” – Hasan Semih Kaplanoğlu

“Lamb” – Valdimar Jóhansson

“Noche de Fuego” – Tatiana Huezo

“Bonne mère – Hafsia Herzi

“Women Do Cry” – Mina Mileva & Vesela Kazakova

“Delo” (House Arrest) – Alexey German Jr.

“Bule Bayou” – Justin Chon

“Moneyboys” – C.B Yi

“Freda” – Gessica Geneus

“Un Monde” – Laura Wandel

“The Innocents” – Eskil Vogt

“After Yang” – Kogonada

“La Civil” – Teodora Ana Mihai

“Unclenching The Fists” – Kira Kovalenko

“Et il y eut un matin” (Let there be morning) – Eran Kolirin

“Rehana Maryam Noor” – Abdullah Mohammad Saad

Özel Gösterim

“H6” – Yè Yè

“Cahiers Noirs” (Black Notebooks) – Shlomi Elkabetz

“O Marinheiro Das Montanhas” (Mariner of the Mountains) – Karim Aïnouz

“JFK Revisited: Through The Looking Glass” – Oliver Stone

“Jane Par Charlotte” – Charlotte Gainsbourg

Cannes Prömiyer

“Evolution” – Kornél Mundruczó

“Tromperie” (Deception) – Arnaud Desplechin

“Cow” – Andrea Arnold

“Cette Musique Ne Joue Pour Personne” (Love Songs for Tough Guys) – Samuel Benchetrit

“Mothering Sunday” – Eva Husson

“Serre-Moi Fort” (Hold Me Tight) – Mathieu Amalric

“In Front of Your Face” – Hong Sangsoo

Gece Yarısı Gösterimleri

“Oranges Sanguines” (Bloody Oranges) – Jean- Christophe Meurisse

Yarışma Dışı

“De Son Vivant” – Emmanuelle Bercot

“Emergency Declaration” – Han Jae-Rim

“The Velvet Underground” – Todd Haynes

“Stillwater” – Tom Mccarthy

“Aline” – Valérie Lamercier

“Bac Nord” – Cédric Jimenez

Ana Yarışma

“A Hero” – Asghar Farhadi

“Tout S’est Bien Passé” – François Ozon

“Tre Piani” – Nanni Moretti

“Titane” – Julia Ducournau

“The French Dispatch” – Wes Anderson

“Red Rocket” – Sean Baker

“Petrov’s Flu” – Kirill Serebrennikov

“Memoria” – Apichatpong Weerasethakul

“Lingui” – Mahamet-Saleh Haroun

“Les Olympiades” (Paris 13th District) – Jacques Audiard

“Les Intranquilles” (The Restless) – Joachim Lafosse

“La Fracture” – Catherine Corsini

“Julie” (The Worst Person in the World) – Joachim Trier

“Hytti NRO 6” (Compartment NO.6) – Juho Kuosmanen

“Haut Et Fort” (Casablanca Beats) – Nabil Ayouch

“Ha’berech” (Ahed’s Knee) – Nadav Lapid

“Drive My Car” – Ryusuke Hamaguchi

“Bergman Island” – Mia Hansen-Love

“Benedetta” – Paul Verhoeven

“A feleségem története” (The Story of My Wife) – Ildikó Enyedi

“Flag Day” – Seann Penn

“Annette” – Leos Carax

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal