Selda Bağcan büyülemeye devam ediyor

Selda Bağcan büyülemeye devam ediyor

Çeşitli ortamlarda “yahu bu Selda Bağcan’ı yurtdışında yere göğe sığdıramıyorlar, biz kıymetini bilmiyoruz” diyenlerin ağızlarına biber sürme vakti geldi de geçiyor. Zira kendisi zaten 70’li yıllardan beri yurtdışında konserler veriyor, eski şarkılarından bölümlerle rap albümlerine konuk oluyor, The Times’ın “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” listesinde yer alıyor, 45’likleri koleksyonerler tarafından mumla aranıyor ve müzikle ilgilenen, özgün ve güçlü bir şeyler arayan herkesin gündemini meşgul ediyor. 

Tüm bunlar olurken politik mücadeleden, protest müzikten bir an bile geri adım atmadı, 67 yıllık yaşamında 3 hapis cezası ve bir ciddi trafik kazası atlattı. Erkek egemen Anadolu-rock sahnesinin en saygı duyulan isimlerinden biri olması bir yana bugün, hâlâ korkusuzca siyasetten bahsediyor, hükümet yanlısı basın tarafından hedef gösteriliyor. Yani hâlâ kıymetini sorgulayan varsa, bu biraz da onların kabahati. 

Geçtiğimiz sene Hollanda’da gerçekleşen Le Guess Who festivalinde, kendisine hayran olan bağımsız müzisyenler St. Vincent ve tUnE-yArDs’ın ardından sahne alan Selda Bağcan’ın performansı, MTV Iggy sitesi tarafından “Türkiyeli ikonik protest sanatçı bir dolu insanı dans etmeye, sarılmaya ve ağlamaya ikna etti. Festival büyüsü dedikleri bu değil de nedir?” şeklinde betimlendi. Bu efsane konser, festival organizatörleri tarafından sınırlı sayıda (sadece 500 kopya olarak) plak formatında yayımlanacak. Festival ilk kez böyle bir albüm yayımlıyor. 

Albümden bir şarkıyı, “Adaletin Bu Mu Dünya?”yı internet üzerinden dinleyebilirsiniz. 

Selda Bağcan’ın festivalden görüntüleri ve kısa bir röportajını ise şurada:

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal