Selâhattin Pınar Sokak’ta artık onun şarkısı çalacak

Selâhattin Pınar Sokak’ta artık onun şarkısı çalacak

İstanbul’daki Kadıköy Belediyesi, “Yaşayan Sokaklar” projesi kapsamında, kaldırımlara dizeler döşedikten sonra, bu kez de ilçenin Fenerbahçe mahallesinde bulunan Selâhatin Pınar Sokak’ın başına bir gramafon yerleştirdi. Bundan böyle sokağın girişindeki gramafondan Selâhattin Pınar’ın bestelediği “Bir Bahar Akşamı Rastladım Size” şarkısı yükselecek.

Bestekâr, udi ve tamburi Selâhattin Pınar (1902-1960), Hicaz’dan Nihavend’e, Kürdili Hicazkâr’dan Hisar Buselik’e birçok makamda besteler yapmış, “Gel Gitme Kadın”, “Bir Bahar Akşamı Rastladım Size”, “Nereden Sevdim O Zalim Kadını” gibi birçok şarkıya hayat vermişti.

Selâhattin Pınar hakkında

selahattin-pinar-1960-1826-690-413-p-center_center-FFFFFF2Selâhattin Pınar, musiki çalışmalarına on iki yaşında iken, Udî Sami Bey’den ud dersleri alarak başladı. 1920 yılında kurulan, daha sonra “Üsküdar Musiki Cemiyeti” adını alacak olan “Darü’l-Feyz-i Musiki”nin kurucuları arasında bulundu. Burada Telgrafçı Ata Bey, Udî Sami Bey, Kadıköylü Fuat Bey gibi kimselerle çalışmalar yaptı.

O zamanlar cemiyette Bestenigâr Ziya Bey, Mızıkalı Celâl Bey, Udi Sami Bey, Hanende Hüsamettin Bey, Kazım Uz ve Ali Rıfat Çağatay görev yapıyordu. Selâhattin Pınar bütün bu hocaların çeşitli yönlerinden yararlandı.

1919 yılında tanbur çalmayı öğrendi. 920 yılında bestekârlığa başladı. İlk eseri sözleri adliyeci Senihî’nin olan Kürdîlihicazkâr makamında ve Aksak usulünde bestelediği “Mülkün ne yaman şule-i ikbâli karardı” güfteli şarkısıdır.

Eserlerinin çoğunu İskender Kutmanî yayımlamıştır. Bestelerinde Hacı Arif Bey ekolünü benimsediği görülür. Belki de bu yüzden Hacı Arif Bey’in mucidi olduğu Kürdîlihicazkâr makamını çok sevdiği söylenmektedir.

Eserlerine söz seçmekte çok titiz bir sanatkârdır. Şarkılarının çoğunun sözlerini Mustafa Nafiz Irmak yazmıştır. 20. yüzyıl içinde yetişmiş bestekârlar arasında özel bir yeri olan Pınar, şarkı formunun geleneklerine bağlı olmakla beraber kendine özgü yeni bir yol izlemiş, yeni bir duyuş ve anlayışın etkisi altında eserler bestelemiştir.

Eserlerinde makamların seyir ve hareketi, usta bir modülasyon tekniği, ritim ve melodi uygunluğu dikkat çekicidir. Bu eserlerin çoğu ses sanatkârları tarafından plâklara okunmuştur. Sanat hayatının büyük bir bölümünü İstanbul sahnelerinde geçiren sanatkâr geçimini bu yoldan temin etmiştir.

Selâhattin Pınar, 6 Şubat 1960 günü kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 7 Şubat 1960 tarihinde Şişli Camisi’nde kılınan namazdan sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal