Sean Connery’nin ölüm nedeni zatürre, kalp yetmezliği ve ileri yaş

Sean Connery’nin ölüm nedeni zatürre, kalp yetmezliği ve ileri yaş

İlk James Bond olarak sinema tarihine geçen Oscar’lı usta aktör Sean Connery’nin ölüm nedeni açıklandı.

Efsanevi aktör Sean Connery 31 Ekim’de 90 yaşında hayata veda etmişti. İkonik James Bond karakterini beyazperdede ilk canlandıran oyuncu olarak sinema tarihine geçen Connery’nin ölüm nedeni açıklandı.

Otopsi raporuna göre, uykusunda hayatını kaybeden İskoç aktörün ölüm nedeni zatürre, kalp yetmezliği ve ileri yaş olarak kayda geçti. Connery’nin özellikle zatürreye bağlı solunum yetmezliğinden ve inme riskinin artmasına, kalp yetmezliğine ve diğer komplikasyonlara neden olabilecek kalp ritim bozukluğundan öldüğü bildirildi.

Connery’nin eşi Micheline Roquebrune ve oğulları Jason ile Stephane, ünlü aktörün Bahamalar’daki evinde ölümünün ardından, “Ailesi yanındayken uykusunda huzur içinde hayatını kaybetti” açıklamasını yapmıştı.

İlk kez 1954 yılında “Lilacs in the Spring” filmiyle oyunculuğa adım atan Oscar ve Altın Küre ödüllü ünlü aktör, 1962 yılında rol aldığı “Dr. No” adlı ilk James Bond filminde rol almasının ardından “The Untouchables” (Dokunulmazlar), “The Rock” (Kaya) ve “Murder on the Orient Express” (Doğu Ekspresinde Cinayet) filmleriyle kariyerini ilerletti.

Dr. No’nun yanı sıra Connery, “From Russia with Love” (Rusya’dan Sevgilerle), “Goldfinger” (Altın Parmak), “Thunderball” (Yıldırım Harekâtı), “You Only Live Twice” (İnsan İki Kere Yaşar), “Diamonds are Forever” (Ölümsüz Elmaslar) ve “Never Say Never Again” (İnsan Gibi Yaşa) adlı altı Bond filminde daha rol aldı.

Connery’nin diğer ünlü filmleri arasında “Indiana Jones and the Last Crusade” (Indiana Jones: Son Macera), “The Hunt for Red October” (Kızıl Ekim), “The Wind and the Lion” (Rüzgârın Sesi), “The Man Who Would Be King” (Kral Olacak Adam) ve “Finding Forrester” (Forrester’ı Bulmak) yer alıyor.

Ünlü aktör, 1987 yapımı “Dokunulmazlar” filmindeki Brian de Palma rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kazandı.

1999 yılında  New Woman dergisinin anketine göre ‘yüzyılın en seksi erkeği’ seçilen Connery’ye bir yıl sonra Kraliçe Elizabeth tarafından ‘Sir’ unvanı verildi.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal