‘Sarmaşık’ 4 Aralık’ta gösterimde

‘Sarmaşık’ 4 Aralık’ta gösterimde

Tolga Karaçelik’in senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği bol ödüllü filmi “Sarmaşık” 4 Aralık’ta gösterime girecek. Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım gibi oyuncuların rol aldığı film, uluslararası basın ve sinema eleştirmenlerinden övgü almıştı.

Ünlü “Trainspotting” kitabının yazarı Irvine Welsh filmle ilgili “Çok güçlü karakterlerin yaratıldığı sağlam olay örgüsü olan bir psikolojik gerilim. Mükemmel bir yönetmenlik ve mükemmel oyunculuklar” demiş, Cineuropa, “Sarmaşık” şöyle nitelemişti:

“Çöküşün her türlüsünün resmini çeken bir film. Yerinde kullanılan büyülü gerçeklik dokunuşu filmin gerçekliğine tam zamanında beklenmedik bir yeni yön çiziyor.”

Dünya ilkgösterimi Sundance Film Festivali’nde yapan “Sarmaşık”; daha sonra Karlovy Vary, Sydney, Toronto, Selanik, Sao Paolo, Brisbane Asia Pacific gibi önemli uluslararası film festivallerinde boy gösterdi. Ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi film, son olarak 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarışıyor.

Filmin görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki, montajını Evren Luş, müziklerini Ahmet Kenan Bilgiç üstleniyor.

Filmin konusu

Sarmaşık gemisi, yük aldıktan sonra tahliye limanı olan Angola’ya gidecektir. Sefer devam ederken geminin armatörü iflas eder ve ortadan kaybolur.  Gemi Mısır’a geldiğinde armatörün liman parasını ödemediği anlaşılır, geminin üstünde haciz vardır. Liman yetkilileri gemiyi kimsenin uğramadığı demirleme alanına çekerler. Mürettebattan, gemiyi olası tehlikelere karşı hareket ettirebilecek sayıda kişinin kalması gerektiğini belirtirler. Beybaba diye hitap edilen geminin kaptanı, makineden Kürt, mutfaktan kamarot Nadir, gemicilerden Alper ve Cenk, usta gemici olarak da İsmail gemide kalır.

Hepsinin kalmayı seçişindeki neden başkadır. “Sarmaşık” bu altı adamın yiyecek ve içecek kıtlığıyla gemide geçirdiği günlerin hikâyesi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal