‘Sappho’nun Kadınları’ Midilli’de buluştu

‘Sappho’nun Kadınları’ Midilli’de buluştu

“Sappho’nun Kadınları” Uluslararası Kadın Festivali, bu yıl beşinci kez Midilli (Lesbos) adasındaki Skala Eressos’ta, 5-19 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. Festivale, etkinliğin özelliği uyarında, dünyanın dört bir yanından yüzlerce kadın katıldı.

sappho2Festival süresince konserler ve partiler yapıldı, sergiler açıldı. Festivale katılan Tatini Moraitou adlı sanatçı, sanat atölyesi düzenlerken, etkinlik kapsamında yoga, meditasyon ve detoks atölyeleri de vardı. Ayrıca kültür gezileri, alternatif moda gösterileri, spor turnuvaları da festivaldeki etkinliklerdendi.

Buluşmada, Margaret Mounford’un BBC için hazırladığı, Midillili şair Sappho’nun aşkları ve bu adadaki yaşamını anlatan bir belgesel de gösterildi.

Festivale adını veren şair Sappho’nun, MÖ 610-580 yılları arasında Midilli’de (Lesbos) yaşadığı sanılıyor. Sappho’nun aşkı ve erotizmi anlattığı lirik şiirleri, Hıristiyanlığın yayıldığı dönemde ahlaka aykırı bulundu ve yasaklardı. Oysa yaşadığı dönemde ve sonrasında, eski Yunan kültürünün yaygın olduğu yerlerde, ona büyük hayranlık duyanlar Sappho’yu “Onuncu esin perisi” olarak adlandırdılar.

Sappho’nun şiirleri, Can Yayınları tarafından, Cevat Çapan çevirisiyle “Nedir Gene Deli Gönlümü Çelen” adıyla yayımlanmıştı. Cevat Çapan, Sappho’yu şöyle anlatır: “Klasik Yunan şiirinin epik türdeki en önemli temsilcisi Homeros idiyse, lirik şiir türündeki en büyük temsilcisi de Sappho’ydu.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal