Şanışer ve 17 sanatçıdan protest şarkı: ‘Susamam’

Şanışer ve 17 sanatçıdan protest şarkı: ‘Susamam’

Rapçi Şanışer’in 17 sanatçıyla birlikte söylediği ve klip çektiği, Türkiye’deki birçok sorunu ele alıp eleştirel bir bakış açısı sunan 14 dakika 55 saniyelik protest şarkı “Susamam”, Türkiye ve dünyanın gündeminde. Yayımlandığı gece 2 milyondan fazla dinlenen şarkı, Twitter’da da #Susamam etiketiyle en çok konuşulan başlıklar listesinde bir numarada yer aldı.

Şanışer’in Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle ve Fuat’la birlikte hazırladığı şarkıda farklı konu başlıklarıyla Türkiye gündeminde yer alan ‘adalet’, ‘özgürlük’, ‘eğitim’, ‘kadına yönelik şiddet’, ‘hayvana yönelik şiddet’, ‘kentleşme’ gibi konulara değiniliyor.

Deniz Tekin’in söylediği bölümde ise Emine Bulut’un öldürülmeden önceki sesler kayıtları yer alıyor.

Klip ve klip için hazırlanan tişörtlerden elde edilen gelir ise köy okullarına bağışlanacak.

Ezhel’den ‘Olay’

Öte yandan rapçi Ezhel de “Susamam” videosuyla eş zamanlı olarak, toplumsal konularda eleştirel göndermeler yapan “Olay” adlı şarkısını yayımladı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi, Gezi Direnişi ve Çorlu’daki tren kazası gibi Türkiye’de son yıllarda meydana gelmiş önemli toplumsal olaylara ilişkin görüntülerin üzerine eleştirel sözlere yer verilen şarkının, “Susamam”dan bağımsız hazırlandığı ve tesadüfen aynı gün yayımlandığı bilgisi aktarıldı.

Pamela Anderson: ‘Sanatçılar dünyayı değiştirebilir’

Pamela Anderson ise Twitter hesabından Şanışer’in 17 müzisyenle beraber yaptığı “Susamam” şarkısını paylaştı.

T24‘ün haberine göre Anderson, yaptığı paylaşımda, “Sanatçılar dünyayı değiştirebilir. Sanatçılar özgürlük savaşçılarıdır. Bütün genç ABD’li sanatçıları ilham almaya ve korkusuzca konuşmaya çağırıyorum. Şimdi size ihtiyacımız var” yazdı ve ardından, “Tarih bütün siyasi mahallelerin yozlaşma ve gücü kötüye kullanmaya açık olduğunu gösteriyor. Medyanın doğruluğu herkes için olmalı ve herkes tarafından korunmalı” ifadelerini içeren ikinci bir paylaşım yaptı.

https://twitter.com/pamfoundation/status/1170349137113620480?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1170349137113620480&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fabd%2F201909071040114860-pamela-andersondan-susamam-paylasimi-abdli-sanatcilari-ilham-almaya-davet-ediyorum%2F

AKP ‘Susamam’ı hedef aldı: ‘Provokasyon’

AKP, “Susamam” şarkısını AKP’nin hedef aldı.. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, yayımladığı video ile şarkıyı eleştirdi.

Kendi YouTube hesabından şarkıya ilişkin tepki içeren bir video yayımlayan Dağ, özellikle tutuklu gazetecilere dair bölüm için, “Eğer bizi ziyaret ederlerse, eğer adreslerini verirlerse ben de onları ziyaret etmek isterim, onlarca haksız oldukları halde yazan, bizim hakkımızda bir takım yalan yanlış bir takım haberler yazan onlarca gazeteci, onlarca da gazete gösteririm” ifadelerini kullandı.

Dağ, kişisel Twitter hesabından yayımladığı videoya ilişkin paylaşımında da, “Sanat, provokasyonun ve siyasi manipülasyonun aracı olmamalıdır. #Susamam diyenlerin Türkiye’nin en kritik dönemlerinde nasıl lâl olduğunu çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/avhamzadag/status/1170366490698289160?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1170366490698289160&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.birgun.net%2Fhaber%2Fakp-susamam-sarkisini-hedef-aldi-provokasyon-267685

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal