Sanatçılardan işçilere destek: ‘Madenciyle yürüyorum’

Sanatçılardan işçilere destek: ‘Madenciyle yürüyorum’

Sanatçılar, Somalı ve Ermenekli madencilerin hak arayışına sosyal medyada  “Madenciyle yürüyorum” etiketiyle destek verdi.

Genco Erkal, Leman Sam, Levent Üzümcü, Suavi, Pelin Batu, Yeşim Salkım, Murat Uyurkulak, Ahmet Ümit ve Hüsnü Arkan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda aydın, yazar ve sanatçı, Somalı ve Ermenekli madencilerin hakları için yeniden Ankara’ya yürüyüş kararını, sosyal medyada “Madenciyle yürüyorum” etiketiyle başlatılan kampanyayla destekledi.

Hesaplarından video paylaşan sanatçılar, ödenmeyen ücretleri ve tazminat hakları için direnen Somalı ve Ermenekli madencilerin, 16 Kasım Pazartesi gününe kadar herhangi bir gelişme olmazsa yürüyüşlerini devam ettireceklerini açıkladı.

İşçilerin taleplerinin de aktarıldığı videolardan bazıları şöyle:

Leman Sam: “İşveren tarafından hakları gasp edilmiş emekçi insanlarımızın şiddet görmeleri tüm toplumu rahatsız etmeli. Devletin düşmanca davrandığı bu kardeşlerimizin haklarını savunmak adına bu mecralarda kısa cümleler kurmak beni utandırıyor. Canlar yanmadan bu sorunların çözülmesi gerekir. Emekçi kardeşlerimizin hepsine dayanma gücü diliyorum.”

Pelin Batu: “Somalı ve Ermenekli maden işçileri yürüyüşe başladılar. Ankara’ya giderken dövüldüler, gözaltına alındılar ama hiçbir şekilde vazgeçmiyorlar. Çünkü haklılar. Bizim de kalbimiz onlarla birlikte, sizlerin yanındayız.”

Yeşim Salkım: “Biz sıcak yataklarımızda yatıp uyurken, onların aileleri, çocuğu beklerken maden ocaklarında gecesi gündüzü olmayan maden işçilerimiz için… Kazanmış oldukları bir tazminatları var ve bunu maalesef alamıyorlar. Sormak istiyorum iktidara; herkese elinizden gelen her türlü kolaylığı gösterdiniz. Patronlara, büyük mevki sahiplerine, eşe dosta… O zaman madem ki kazanılmış bir dava varsa, o maden işçilerinin çocuğunun ekmeği o hak. Neden vermiyorsunuz insanların haklarını? 16 Kasım’a eğer ki bu insanların haklarını ödemezseniz biz de maden işçilerimizle beraber hep birlikte yürürüz.”

Öykü Serter: “Bir sorum var iktidara, o da şu; haklının hakkını ne zaman teslim edeceksiniz? Patronları, sermayeyi koruyorsunuz ama tam 14 yıl tazminatlarını almayı bekleyen madencileri hâlâ oyalıyorsunuz. Yetmiyor, bir de zulmediyorsunuz. ‘Öyle mi alay komutanı!’ isyanını hepimiz duyduk. Onlar soruyor: bize bu ödemeyi ne zaman yapacaksınız. Haklının yanındayız, madencinin hakkını ver Ankara. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal