‘Sanatçılara yeniden borçlanma hakkı tanınmalı’

‘Sanatçılara yeniden borçlanma hakkı tanınmalı’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, sanatçılara yeniden borçlanma hakkı tanınması için Meclis’e araştırma önergesi sundu.

Muş Milletvekili, “Pandemi koşullarının yoksullaştırdığı sanat alanına katkı sunabilmek, sanatını icra eden emekçilerin mesleklerini icra edebilmelerini sağlayabilmek ve sanatçı borçlanması ile ilgili gerekli çalışmaları yapmak adına” Anayasa’nın 98. İç Tüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması için gereğinin yapılmasını istedi.

Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğit, pandemi nedeniyle müzik sektörü emekçilerinin zor zamanlar geçirdiğini ve sanatçıların hiçbir güvencesi olmadığını hatırlatarak geriye dönük borçlanma yasası, yıpranma payı, sosyal haklar, özlük hakları gibi temel meselelerin de bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Şevin Coşkun sunduğu önergenin “Gerekçe” bölümünde şöyle dedi:

‘Sanatta ciddi gerileme olabilir’

“Ekonomik politikalarda yaşanılan kötü gidişat Covid-19 salgın sürecinin başlangıcından bu yana tüm sanat alanlarını ve sanatçıları olumsuz etkilemiştir. Ekonomik krizden doğrudan etkilenen sanatçılar bu sorun karşısında ne yazık ki yeterli desteği alamamakta, yıllardır talep ettikleri ‘sanatçı borçlanması’ hakkının bir kez daha kendilerine verilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

“İşsizlik oranlarının hızla arttığı Türkiye’de sanat alanında yaşanılan bu krize çare bulunmazsa ileriki dönemlerde sahne sanatları başta olmak üzere birçok alanda kalıcı sorunların oluşacağı, sanat alanında ciddi gerilemelerin olacağı açıktır.

Anayasa 64. Madde

“Türkiye halklarının, sosyal ve kültürel gelişimine çok önemli katkılar sağlayan sanatçıların, yaşamlarını sanatçı kimliğine ve insan onuruna yakışır şekilde sürdürmelerine olanak sağlanması için etkin ve kalıcı bir sosyal güvenlik sistemi oluşturulması elzemdir. Ancak, öncelikle, sigortasız geçen geçmiş hizmetlerin telafi edilmesi amacıyla, sanatçılara yeni bir borçlanma hakkı verilmesinin Anayasanın, ‘Sanatın ve Sanatçının Korunması’ başlıklı 64’üncü maddesi doğrultusunda devletin bir görevi olduğu açıktır.

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içerisinde yer alan Sanatın ve Sanatçının Korunması başlıklı 64’üncü hükme bakılacak olursa ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır’ denilmektedir. Anayasa da koruma altına alınan bu hüküm sanata ve sanatçıya herhangi bir katkının oluşmadığı bu döneme bakıldığında karşılığının olmadığı bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devlet gerekli desteği sunmalı

“Şimdiye kadar getirilmiş olan borçlanma haklarının amaçlanan yararı sağlayamamış olması, yargıya yansıyan uyuşmazlıklar ve uygulamanın yeterince anlaşılamamış olması sanatçıların önemli ölçüde mağdur olmalarına sebep olmuştur. Toplumsal bir alan olan sanat alanı için devletin; gerekli desteği sunması ve özellikle pandemi sürecinde birçok faaliyetin durmasıyla iş kaybı yaşayan sanatçıların ekonomik kaygılarının giderilmesi şarttır.”

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal