Sanatçılar soruyor: ‘100 milyon euro telifimiz nerede?’

Sanatçılar soruyor: ‘100 milyon euro telifimiz nerede?’

Sanatçılar, bandrol bedeli olarak eserlerinden kesilen ve 100 milyon euroyu bulan telif hakkı bedellerinin akıbetini soruyor.

Kısıtlamalar yüzünden eğlence yerlerinin kapanması nedeniyle salgından en çok etkilenen meslek grupları arasında ilk sıralarda yer alan sanatçılar, bandrol bedeli olarak eserlerinden kesilen telif hakkı bedellerinin bir an önce ödenmesini bekliyor.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, Müzik Yapımcıları Birliği ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesi Hasan Akkiraz, sanatçıların 2002’den beri kesilen telif hakkı bedellerinin ödenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu bedel müzik, görüntü, ilim-edebiyat eserlerini iletmeye, dinlemeye, indirmeye yarayacak tüm teknolojik aletlerden kesiliyor. Telif hakkı kapsamında tüm teknolojik aletlerden kesilen bandrol bedeli 100 milyon euro’luk bir rakama ulaştı. Sanatçılar sadaka değil kendi paralarını istiyorlar” dedi.

‘Yüzde 99 yaşayamıyor’

Günlük kazanan, günlük yaşayan bir sektörde olduklarını vurgulayan Akkiraz, salgının durumu daha da zorlaştırdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Haftada ancak üç gün çalışabilen, aylık geliri 2 bin 500 lirayı geçmeyen insanlarız. Müzisyenlik ağır ve ucuz işçilik anlamına da geliyor. Sektörde sadece yüzde 1 iyi para kazanıyor, kalan yüzde 99’u yaşayamıyor. Pandemide 200’e yakın müzisyen intihar etti. Enstrümanını satan müzisyen sayısı bilinmiyor. İktidar sanatçıyı sahnede unuttu. Oysa Anayasa’ya göre sanatçı korunur ve desteklenir.”

‘Bu fon 2002’den beri duruyor ve sanatçıya hiçbir şey verilmedi’

Telif hakları yasası çıkarılırken sanatçıya ve sanata destek verilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Hasan Akkiraz, “Bu fon 2002’den beri duruyor ve sanatçıya hiçbir şey verilmedi. Ayrıca Avrupa Birliği’nden gelen fonlar var ama o da dağıtılmıyor” dedi. Tüm dünyada bu kaynakların sanatın desteklenmesi için harcandığını belirten Akkiraz, “Bu paralar nerede? Deprem vergileri nasıl başka kaynaklara aktarılıyorsa bunlar da kayıp” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal