Sanatçı, yazar ve hak savunucularından kampanya: ‘Kavala ne yaptı?’

Sanatçı, yazar ve hak savunucularından kampanya: ‘Kavala ne yaptı?’

Almanya’da sanat, siyaset ve sivil toplumdan tanınmış isimler, Türkiye’de tutuklu bulunan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala’nın durumu hakkında uluslararası farkındalık yaratmak için kampanya başlattı.

Almanya’da sanat, siyaset ve sivil toplumdan tanınmış isimler, Ekim 2017’den beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için bir sosyal medya kampanyası başlattı.

“What did Kavala do?” (Kavala ne yaptı?) etiketiyle Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında Kavala’nın anlatıldığı, süresi yaklaşık bir dakika olan videolar yayımlanıyor.

Kavala’nın durumuyla ilgili uluslararası farkındalık yaratmayı ve yol arkadaşlarını desteklemeyi amaçladıklarını belirten organizatörler, videolarda Kavala’nın kültür, sivil toplum ve toplumsal barışa yaptığı katkıları anlatmak istediklerini belirtti.

“Artists United for Osman Kavala” (Osman Kavala için Birleşen Sanatçılar) girişiminin öncülüğünü yapan isimler arasında Berlin Maxim Gorki Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Shermin Langhoff, Fatih Akın, Zülfü Livaneli, Banu Cennetoğlu, Atom Egoyan, Sibylle Berg, Oya Baydar ve Asena Günal da bulunuyor. Kampanyaya Federal Meclis milletvekilleri Claudia Roth ile Cem Özdemir, 2017 yılında Türkiye’de üç buçuk ay tutuklu kalan insan hakları aktivisti Peter Steudtner, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Markus Beeko ve Goethe Enstitüsü Genel Sekreteri Johannes Ebert gibi isimler de destek veriyor.

Video serisine şuradan ulaşılabilir.

Ne olmuştu?

Anadolu Kültür Vakfı’nın kurucusu iş insanı Osman Kavala 18 Ekim 2017 tarihinden beri cezaevinde bulunuyor. Gezi Direnişi davasından şubat ayında beraat eden Osman Kavala tahliye edilmesi beklenirken, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında “casusluk” suçundan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve yeniden tutuklanmıştı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 10 Mart 2019’da açıkladığı kararda Osman Kavala’nın “siyasi nedenlerle” ve “insan hakları savunucularını susturmak” amacıyla tutuklandığı sonucuna varmış, Ankara’ya Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” talebinde bulunmuştu.

 

Kaynak: DW Türkçe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal