Sanatçı ve siyasetçilerden ortak çağrı: ‘Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin’

Sanatçı ve siyasetçilerden ortak çağrı: ‘Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin’

Birçok sanatçı ve siyasetçi, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölüm orucunu sürdürdüğü bu günlerde grubun taleplerin karşılanması için ortak bir çağrı yayımladı. Çağrı metninde “Grup Yorum ve Mustafa Koçak’ın ortak talepleri adalettir” denildi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Göçkek’le birlikte 288 gündür ölüm orucunda olan Helin Bölek, 3 Nisan’da hayatını kaybetmişti.

Aralarında  Levent Üzümcü, Orhan Aydın, Suavi, Hüseyin Turan, Leyla Güven, Şebnem Korur Fincancı ve Zülfü Livaneli’nin de olduğu sanatçı ve siyasetçiler, Direnişler Meclisi’nin çağrısıyla 14 Nisan’da (dün) bir araya gelerek ölüm oruçlarına dair görüştüler. Toplantıda 1985 yılında kurulduğundan beri Türkiye’de ve dünyada milyonlarca dinleyicisi bulanan Grup Yorum üyeleri  ile ‘Adil yargılanmak istiyorum’ talebiyle başladığı açlık grevini ölüm orucuna dönüştüren tutuklu Mustafa Koçak’ın taleplerinin karşılanması ve ölüm oruçlarının sonlanması için neler yapılabileceği konuşuldu. Toplantıda hazırlanan çağrı metninde, “Talepleri hem çok meşru hem de karşılanması çok kolaydır” vurgusu yapıldı.

Çağrı metninde şu talepler yer aldı:

-“İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin kabul edilmesi ve böylece ölüm oruçlarının sonlandırılması için, bir arada yoğun çaba harcanması.

-“Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla temas kurulması.

-“Ulusal ve uluslararası basın ve yayın kuruluşlarında direnişlerin haber yapılması, köşe yazılarına konu edilmesi ve gündem-tartışma programlarında dile getirilmesi için gazeteci ve televizyoncularla temas kurulması.

-“İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile görüşmek üzere CHP ve HDP milletvekillerinden bir heyet oluşturulması.

-“Direnişçilerin taleplerinin TBMM’de daha güçlü şekilde gündeme getirilmesi.

-“Avrupa’daki Türkiye konsoloslukları önünde destek açlık grevleri örgütlenmesi.

-“Sosyal medyada ölüm orucundakilerin taleplerinin neden kabul edilmediğine dönük İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına sorular sorarak hükümeti taleplerin kabulüne zorlamak.”

Metinde imzası bulunan isimler:

Ahmet Gökçek (İbrahim Gökçek’in babası), Ali Ekber Eren (müzisyen), Ataol Behramoğlu (şair-yazar), Ayşe Hür (gazeteci-yazar), Can Dündar (gazeteci-yazar), Cenk Dost Verdi (oyuncu), Defne Halman (oyuncu), Didem Baydar Ünsal (HHB avukat) Direnişler Meclisi, Erdal Bayrakoğlu (müzisyen), Erk Acarer(gazeteci), Grup Yorum, Haluk Tolga İlhan (müzisyen), Hasan Koçak (Mustafa Koçak’ın babası), Hüda Kaya (HDP Milletvekili), Hüseyin Turan (müzisyen), Levent Üzümcü(oyuncu) Leyla Güven (HDP Milletvekili), Mehmet Özer (fotoğraf sanatçısı) Muharrem Temiz(müzisyen) Nazım Alpman(gazeteci) Orhan Aydın (oyuncu) Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP Milletvekili) Pınar Aydınlar( müzisyen) Seda Şaraldı (HHB avukat) Sezai Temelli (HDP Milletvekili) Suavi(müzisyen) Şebnem Korur Fincancı(TİHV Başkanı) Tolga Sağ (müzisyen) Zülfü Livaneli (müzisyen-yazar).

Mustafa Koçak hakkında:

Grup Yorum üyesi olmayan Mustafa Koçak, polis tarafından tarafından gözaltına alınmış ve işkence görmüştü. Hamile ablasına, kız kardeşine tecavüz tehditleri ile itirafçılığa zorlandığını, itirafçılığı kabul etmeyince de tutuklandığını açıklayan Koçak hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Sadece tanık beyanlarına dayanarak ceza verildiğini söyleyen Koçak, ‘Adil yargılanmak istiyorum’ talebiyle başladığı açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal