Sanatçı Hozan Canê serbest bırakıldı

Sanatçı Hozan Canê serbest bırakıldı

İki yıldır tutuklu bulunan Kürt sanatçı Hozan Canê serbest bırakıldı

Terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılanarak altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan ses sanatçısı Hozan Canê’nin iki yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Terör örgütü üyeliği suçlamasıyla altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan ve iki yıldır da cezaevinde bulunan Hozan Canê’nin avukatı müvekkilinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Canê’nin avukatı Nevroz Akalan, Alman haber ajansı dpa‘ya yaptığı açıklamada, Canê’nin Bakırköy’de tutulduğu cezaevinden çarşamba akşamı ayrıldığını söyledi. Ancak müvekkili hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunduğunu vurgulayan Akalan, mahkemenin Canê ‘nin uzun tutukluluk halinin orantısız olduğu savunmasını kabul ederek serbest bırakılmasını onayladığını aktardı.

Canê’nin davası 20 Ekim’de Edirne’de görülmeye devam edecek.

2018’de altı yıl üç ay hapis cezası aldı

Hozan Canê adıyla tanınan Alman vatandaşı Kölnlü ses sanatçısı Saide İnaç, 2018 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa süre önce Edirne’de gözaltına alınmış, Kasım 2018’de de terör örgütü üyeliği suçlamasıyla yargılanıp altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hozan Canê’nin avukatı karara temyiz başvurusunda bulunmuş, temyiz incelemesi sonucunda mahkeme ağustos ayında Canê’nin “örgüt üyesi” olduğuna dair suçlamayı kesinleştiren açık ve net kanıtlar görülemediğine hükmetmişti. Savcılık, Canê’ye yönelik iddialarını sosyal medyada yer alan paylaşımlarına dayandırmıştı.

Alman vatandaşı olan Hozan Canê’nin durumuyla ilgili olarak Alman hükûmeti uzun süredir diplomatik çözüm bulmak için çaba harcıyordu. Canê’yi ziyaret amacıyla Türkiye’ye giden kızı Gönül Örs de yine terör suçlamalarıyla gözaltına alınmış, tutuksuz yargılanması amacıyla yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. Örs’ün davası da bugün görülmeye devam edilecek.

 

Kaynak: DW Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal