Sanatçı, akademisyen Cengiz Çekil hayatını kaybetti

Sanatçı, akademisyen Cengiz Çekil hayatını kaybetti

Sanatçı, akademisyen, eserleri önemli koleksiyonlarda bulunan Cengiz Çekil 70 yaşında hayatını kaybetti. Çekil’in hafta sonunda İzmir’de geçirdiği ameliyattan sonra, yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Bugüne dek pek çok sergi açan Cengiz Çekil’in “Günce” adlı eseri 2011 yılında New York’taki MOMA’nın (Museum of Modern Art) koleksiyonuna kalıcı olarak dahil edilmişti. Cengiz Çekil, “Günce”sini, 1976 yılında bir deftere her gece uyumadan önce “BUGÜN DE YAŞIYORUM” mührünü ve o günün tarihini basarak oluşturmuştu.

ressam2

Cengiz Çekil 1945 yılında Niğde’nin Bor ilçesinde doğdu ve orada büyüdü. Lisansını Ankara Gazi Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Paris’teki, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts’da çalışmalarına devam etti ve 1975 yılında bir kafenin bodrum katında ilk kişisel sergisi “Réorganisation pour une Exposition”u açtı. 

1976’da Türkiye’ye dönen Çekil, Ege Üniversitesi’nde Heykel dalında yüksek lisans yaptı. Çekil’in ilk retrospektifi Mayıs-Temmuz 2010 tarihlerinde Rampa’da gerçekleşti. Vasıf Kortun’un küratörlüğünü yaptığı bu sergi Cengiz Çekil’in 1974 ve 2010 yılları arasında üretmiş olduğu işleri bir araya getirdi. 

Çekil’in katıldığı önemli sergilerden bazıları: “NEWTOPIA: The State of Human Rights” Mechelen, Belçika (2012), “Hâlâ Yaşıyorum: Güncel Çizimde Siyaset ve Günlük Yaşam” MoMA, NY, ABD (2011), 11. Uluslararası İstanbul Bienali “İnsan Ne İle Yaşar?”, İstanbul (2009), Manifesta 5, “…With All Due Intent” San Sebastian, İspanya (2004), 4. Uluslararası İstanbul Bienali “Orient-ation”, İstanbul (1995), Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin “28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi” (1967), Ankara.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal