Sanat kurumlarına çağrı: Sigara şirketleriyle işbirliğine son verin

Sanat kurumlarına çağrı: Sigara şirketleriyle işbirliğine son verin

Aralarında 57 profesörün de olduğu binden fazla sağlık uzmanı, Londra’nın çoğu saygın kültür kurumunu, büyük sigara şirketleriyle finansal ilişkisini kesmeye davet eden açık bir mektuba imzacı oldu.

British Museum, Royal Academy of Arts, South Bank Center ve Londra Filarmoni Orkestrası’nın, iki büyük sigara şirketiyle uzun zamandır süren sponsorluk anlaşmaları var. Ancak sigara şirketlerinin, Türkiye’de olduğu gibi, Birleşik Krallık’ta reklam yapması yasak.

Sigara şirketleri ile sanat kurumları arasındaki ilişki, tıp camiasını bir süredir endişelendiriyor. Kampanyanın yürütücülerinden Dr. Nock Hopkinson “Amfizem hastası insanlar üzerine uzmanlaşmış bir doktor olarak, sigara içmenin sonuçlarının verdiği zararı her gün görüyorum” diyor: “İnsanların ürünlerine bağımlı olmasına bel bağlayan, insanları sakatlayan ve öldüren sigara şirketlerinin, sanat sponsorluğu sağlamaya ve kendilerini saygın bir biçimde takdim etmeye hakkı olmamalı.”

Tütün devi JTI’nin British Museum, Londra Filarmoni Orkestrası ve Royal Academy of Arts ile kurumsal üyelik anlaşmaları var. Şirket aynı zamanda Southbank Centre’ın da kurumsal destekçisi ve kurumun internet sitesinde de logosu yer alıyor. British American Tobacco’nun Royal Academy of Arts’da ortak üyeliği var ve Londra Semfoni Orkestrası’nın da kurumsal sponsoru.

Birleşik Krallık’ın da imzacısı olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Antlaşması, tütün şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluk girişimlerine yatırım yapmasının reklamcılığın bir biçimi olduğunu iddia ediyor.

2007 yılında, Malboro’nun üreticisi Philip Morris International Inc.’in New York’taki sanat kurumlarını mali olarak desteklemesi engellenmişti.

Pazar günü Observer’da yayımlanan mektup, kültür kurumlarını tütün şirketleriyle ilişkilerini bir kez daha düşünmeye davet ediyor: “Tütün reklamları, destek amaçlı sponsorluklar da dahil olmak üzere yasaklıdır. Ancak tütün şirketleri, sorumluluk sahibi tüzel kişiler olduklarına dair sahte bir fikrin tanıtımı yapma amacıyla, kamuoyunda iyi bilinen sanat kurumlarına sponsorluk vermeye devam ediyor.”

Royal Academy’ye gelen bu çağrının, çevreci gruplarının baskısı sonucu Tate’in BP ile 26 yıldır süren sponsorluk ilişkisini kesmesinin bir devamı olduğu söylenebilir. Bu olayın ardından British Museum, National Portrait Gallery gibi diğer kurumlar da, önemli bir sponsor olan petrol şirketinin taleplerini karşıladıklarına yönelik iddialara karşı kendilerini savunmak zorunda kaldırlar. Şimdi başlayan tütün şirketi karşıtı kampanya sonrasında da yetkililer açıklama yaptı.

Royal Academy of Arts’dan Will Dallimore, JTI’nin sponsorluğunun “akademinin ülkenin sanatsal yaşamına katkı sağlamaya yönelik çabasına inkâr edilemez bir biçimde yardım ettiğini” ifade etti. Londra Filarmoni Orktestrası’ndan bir sözcü, “Orkestramız, JTI’nin desteğine, organizasyonumuzun pek çok farklı platforma ulaşarak klasik müziği daha ulaşılabilir kılmasını sağladığı için minnettardır” dedi. British Museum’dan bir sözcü ise JTI’nin desteği sayesine müzenin Japon koleksiyonunu oluşturabildiklerini ve onlara minnettar olduklarını açıkladı.

JTI sözcüsü ise şöyle dedi: “Birleşik Krallık gibi demokratik bir toplumda, kültür ve sanat kurumlarının kaynak bulmakta zorlandığı bu dönemde, insanların JTI gibi meşru bir şirketi iyi amaçlar için katkı koymasını engellemeye çalışması mantıklı görünmüyor.”

British Americam Tobacco’nun sözcüsü ise şunları söyledi: “Tıpkı diğer işletmeler gibi biz de Birleşik Krallık’taki sanat ve kültür kurumlarını kurumsal üyelik ile destekliyoruz. Küçük bir miktarda yaptığımız kurumsal üyelikler bir yerlerde görünmemizi sağlamıyor, sadece personelimiz, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın etkinlilere, konserlere ve sergilere katılmasını sağlıyor.”

Ancak Hopkinson tütün firmalarının desteklerini tanıtım amacıyla kullandığını iddia ediyor:

“British American Tobacco yıllık raporunda, endüstrinin kötü itibarı nedeniyle insanları işe almakta zorlanmalarını, gelecek kârları için bir risk olarak tanımlıyor. Sanat sponsorlukları, tütün endüstrisinin kendi çalışanlarının yaptıları şeyle ilgili kendilerini kandırmalarını sağlama yollarından biri.”

Kaynak: The Guardian

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal