Salman Rushdie: ‘Korkuya meydan okuyoruz!’

Salman Rushdie: ‘Korkuya meydan okuyoruz!’

Ünlü yazar Salman Rushdie, dün Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “İfade özgürlüğünün koruyucuları yayıncılar arasında da yer alıyor; bu konuda taviz vermemek bize düşüyor” dedi.

Bu yılki Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışına konuşmacı olarak “Şeytan Âyetleri”nin yazarı Salman Rushdie’nin davet edilmesi, İran Kültür Bakanlığını öfkelendirmiş, bakanlıktan yapılan açıklamada “Fuar yetkilileri ifade özgürlüğü temasını seçtikleri halde, bizim inançlarımıza hakarette bulunan birini seçtiler” denilerek İran’ın fuara katılmaktan vazgeçtiği bildirilmişti.

Bilindiği gibi, Rushdie’nin “Şeytan Âyetleri” adlı romanının 1988’de yayımlanmasının ardından İran İslam Cumhuriyeti ve Ayetullah Homeyni, Hint asıllı İngiliz yazar hakkında bir ölüm fetvası çıkarmış, Booker Ödülü sahibi ünlü yazar uzun yıllar gizlenerek yaşamak zorunda kalmıştı.

İran’ın tepkisine karşın fuara davet edilen Rushdie, ifade özgürlüğünün, yazarlardan çevirmenlere, yayıncılardan kitapçılara kadar kitap endüstrisinin içinde bulunanlara yöneltilen şiddet ve tehditlerin ifade özgürlüğünü nasıl tehlikeye soktuğunu anlattı. Rushdie, “Yayıncılar ve yazarlar savaşçı değildir, bizim tanklarımız yok, ama bu konuda taviz vermemek bize düşüyor. Biz dünyayı olduğu gibi kabul etmeyi reddediyoruz. Düşünceleri baskı almaya kalkanlara ve bütün korkulara meydan okuyoruz” dedi.

Frankfurt Kitap Fuarı direktörü Juergen Boos, İran’ın fuardan katılma kararını yeniden gözden geçireceğine inandığını belirtmekle birlikte, “Ancak ifade özgürlüğü bizim için pazarlık edilebilir bir konu değildir. Rushdie’nin bugün hâlâ yazdıkları yüzünden ölümle tehdit edilmekte olduğunu unutmamalıyız” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal